Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Dergiler / Eurasian Journal of Pulmonology

Eurasian Journal of Pulmonology

Eurasian Journal of Pulmonology; Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği‘nin Solunum ismi ile süreli yayın organı olarak 7 Ekim 1976 tarihinde yayın hayatına başlamıştır.

Dergi ilk yıllarda, yılda bir kez ve sadece ulusal kongre panel ve serbest bildiri konuşmalarından oluşturulmuştur. Derginin ilk basımlarını Tüsad’ın kurucu başkanı olan Prof. Dr. Meliha Terzioğlu‘nun eşi, Prof. Dr. Nazım Terzioğlu tarafından Matematik Araştırma Enstitüsü Baskı Atölyesi‘nde ücretsiz olarak basılmıştır.

Solunum Dergisi 2000 yılına kadar ulusal kongrelerde gerçekleşen panel, konferans ve serbest bildirilerinin yer aldığı sayılar olarak basılmıştır. 2000 yılından sonraki yıllarda derginin her sayısında editörler listesi değişmiştir. Dergi yıl içinde üç sayı olmak üzere düzenli yayınlanan hakemli dergi formatına dönüştürülmesi ile beraber derginin dış kapak formatı da değiştirilmiştir. Dergi 2006 yılından itibaren editörler kurulu oluşturarak profesyonel bir yayınevi ile çalışmaya başlamıştır.

Dergi profesyonel yayınevi gibi çalışmaya başlayınca; kapak ve iç dizaynı değiştirilerek yazım kurallarını yenilemiştir. Elektronik ortamda “peer review” modeline geçilerek modernize olmuştur. Derginin, dizin sistemlerine başvurular gerçekleştirilmiş; yazıların redaksiyonu yayınevinin profesyonel destekleri ile yapılmış ve editörler baskı öncesi son kontrollerini gerçekleştirerek yayınlanmaya başlanmış. Derginin modernize olması; yazı akışını hızlandırmış ve derginin sayfa sayısında artışa gidilmiş. Bu dönemde üç periyodik sayı dışında dördüncü sayı olarak TÜSAD ulusal kongreleri için özel sayı basımları gerçekleştirilmiştir.

2011 yılından itibaren derginin ulusal editörler kurulu, hakem listesi genişletilmiş ve bilim insanlarından oluşan uluslararası editörler kurulu oluşturulmuştur. Derginin eISSN numarası ve akademik yükseltme sınavlarına girecek göğüs hastalıkları uzmanları için yayına kabul edilen makalelere Digital Object Identifier (DOI) numarası verme işlemi başlatılarak; makalelerin, dergi basılmadan önce web sayfasından Ahead Of Print formatında yayınlanması olanağı yaratılmıştır.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği; 2014 yılında uluslararası kabul edilebilirlik şansının artırılması amacı ile dergi ismi “Eurasian Journal of Pulmonology” olarak belirlenerek derginin yayın dili İngilizce olmuştur. Derginin kapak ve iç dizaynı tamamen değiştirilerek yazım kuralları yenilenmiştir. Derginin web sayfasında makaleler İngilizce versiyonları yanı sıra Türkçe olarak da yayınlanmaya devem etmektedir.

Eurasian Journal of Pulmonology Dergisinin yer aldığı indeksler; TÜBİTAK Ulakbim, Türkiye Atıf Dizini, Index Copernicus, EBSCO, CINAHL, Proquest, DOAJ ve HINARI. Dergi, 2015 yılında Thompson Reuters’ın Web Of Science indeksine alınmıştır. SCI’nin öncüsü olan Thompson Reuters‘in indeksi olan ESCI‘ye kabul edilmiştir.

İletişim

E-Posta: info@eurasianjpulmonol.com

Web: www.eurasianjpulmonol.com

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Türkiye Parazitoloji Dergisi

Türkiye Parazitoloji Dergisi

Türkiye Parazitoloji Dergisi; Türk Parazitoloji Derneği’nin parazitoloji ve ilgili bilim dalları konularını içeren çift-kör hakemli, …