Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

Engelliler Haftası; Birleşmiş Milletler‘e üye 156 ülkede, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında her gün ayrı bir engellilik konusu işle­nmekte ve hafta boyunca farkındalık yaratılarak kutlandığı özel bir haftadır.

Hafta boyunca; engellilerin eğitimi, sorunları ve engelliliğin önlenmesi konuları üzerinde durulmaktadır. Radyo ve televizyonda her gün ayrı bir engellilik konusu ile ilgili kamu spotları oluşturulup yayınlanmaktadır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işle­nmektedir.

Hafta boyunca gönüllülük esasına dayalı olarak, aktiviteler düzenlenmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarının desteği ve sivil toplum örgütlerinin organizasyonlarıyla birlikte hafta boyunca çeşitli etkinliklerle Türkiye‘de kutlanmaktadır.

Engelliler Haftasının değerlendirilmesi açısından; Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

Engelliler Haftası 
  • 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  • 11 Mayıs Görmeyenler günü
  • 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü
  • 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  • 14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler günü
  • 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  • 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.

Engelliliğin büyük çoğunluğunun önlenebilir nedenler olduğu pek çok araştırmada görülmektedir. Akraba evliliği, gebelik sırasında yaşanan sorunlar (alkol ve madde kullanımı, beslenme bozuklukları, hastalıklar, ilaç kullanımı, radyasyona maruz kalmak ), genetik etkenler gibi sorunlar tümü önlenebilir süreçler olarak görülmektedir. Doğum sonrasında kazalar, insan eliyle bilerek ya da kaza sonucu oluşan psikososyal travmalar, doğal felaketler engelliliğe yol açmaktadır. Engelliliğin bir yazgı olmadığı, geliştirilecek sosyal politikalar ve her alanda korucu-önleyici uygulamaları içeren düzenlemelerle önleneceği kesindir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dünya İnsani Yardım Günü

Dünya İnsani Yardım Günü

Dünya İnsani Yardım Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 19 Ağustos 2003 tarihinde BM‘nin Bağdat’taki …