Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Genel Sağlık Testleri / Elektrookülografi

Elektrookülografi

ElektrookülografiEOG; gözün ön kutbu ile arkası arasında retina pigment epiteli (RPE) katmanındaki elektriksel potansiyelin ölçülmesidir. RPE katmanındaki potansiyel, göz hareketleri ile değişim göstermesi; gözün iç ve dış köşelerine yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla ölçüm yapılmaktadır. Elektrookülografi cihazından elde edilen sinyallere elektrookülogram adı verilmektedir.

Işıkta ölçülen maksimum genlik, karanlıkta ölçülen minimum değere bölünmesi ile elde edilecek olan rakamlara bakılarak, RPE katmanının durumu ile kaynaklanan hastalıkların adının ve düzeyinin klinik bulgular da değerlendirildikten sonra belirlenmektedir.

Karanlıkta gerçekleştirilen ölçüm sırasında, retina pigment epiteli katmanındaki elektriksel potansiyel azalmakta ve bir kaç dakika içinde minimum değerlere inmektedir. Bu değer, Karanlık Dip olarak adlandırılmaktadır. Işık açıldığında elektriksel potansiyel yükselerek, maksimum seviyelere gelmektedir. Bu değer ise Işık Zirvesi olarak adlandırılmaktadır.

Ölçüm değerleri, pratikte göz hareketleriyle gelişen elektriksel potansiyel ile benzerlik taşımaktadır. Hastanın gözleri merkezdeki noktanın sağ ve sol tarafında olan iki nokta arasında sürekli olarak hareket etmesiyle alınan ölçüm, gözün odaklandığı noktaların konumu sabit olduğu sürece aynı sabit elektriksel potansiyel değerini vermektedir. Ortalama olarak tetkik süresi, 30 dakika civarında gerçekleşmektedir.

Retina pigment epitelinin difüz hastalıklarında EOG cevabı önemli bir ölçüde etkilenir. Sadece baskın kalıtım (otozomal dominant) geçişli best hastalığı (Best Vitelliform Distrofi, Best Makula Distrofisi) ve taşıyıcılarında normal elektroretinografi cevabına karşın bozuk elektrookülografi sonuçları saptanmaktadır. Az gören kişilerde zaman zaman nedenini anlamak standart muayene ve tetkiklerle mümkün olmayabilir. Bu durumlarda, EOG yol gösterici olmaktadır.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Hemogram

Hemogram

Hemogram – Tam Kan Sayımı; kanda yer alan beyaz küre/ akyuvar (lökosit), kırmızı küre/ alyuvar …