Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Genel Sağlık Testleri / Elektromiyografi

Elektromiyografi

Elektromiyografi veya EMG, sinir ve çizgili kasların kasılmasını sağlayan elektrik potansiyelinin izlenip, incelenenerek yorumlanmasına dayanan nörolojik bir tetkik yöntemidir.

Bu elektriksel aktivitede verileri kaydeden tıbbi cihaz sistemine elektromiyograf ve cihazdan çıkan verilere de Elektromiyografi ya da EMG denmektedir.

Kasların kasılması ve gevşemesi; sinirler, beyinden iletilmiş olan uyarıcı potansiyellerin kaslarda oluşturduğu “Motor Ünite Aksiyon Potansiyelleri” elektriksel potansiyeller sayesinde olmaktadır. Kasılmanın miktarı motor ünite aksiyon potansiyellerinin sayısının ve sıklığının artması ile artmaktadır. Kaslar kasılı olmadığı veya kasılı olduğu durumlarda Motor Ünite Aksiyon Potansiyellerinin incelenmesi, şekli veya sıklığı normal sınırlar içinde olup olmaması ile beraber normalde karşılaşılmayan elektriksel aktivitelere rastlanılması kaslardaki sorunları belirlemek için incelenen değişkenlerdir.

Elektrik kaynağı, kasın zar potansiyeli ve ortalama olarak -90 mV‘tur. Kasa bağlı bir şekilde ölçülen EMG potansiyel değerleri asgari olarak 50 μV, azami ise 20 ile 30 mV arasındadır.

Kas motor birimin tekrarlanan değeri, kasın önceki aksonal hasar veya yaralanması ve diğer etmenlerin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 7 – 20 Hz’dir. Motor birimlerdeki hasar veya yaralanma anında potansiyel değerinin 450 ile 780 mV arasında olması beklenmektedir.

Elektromiyografi, iki bölümden oluşan tetkik türüdür. I. bölüm; iletim çalışmasında sinirlerin yaptığı iletim hızını hesaplamaktadır. Kasların üzerine yerleştirilmiş olan elektrotlarla ilgili sinire hafif düzeyde elektriksel uyarım verilmektedir. Bu işlem sırasında kalp pili olan hastalar hariç (kalpte ritim bozukluğuna neden olacağından) hasta zarar görmemektedir. II. bölümde ise, sadece bir hastaya kullanılıp atılan “disposable” ince özel iğneler kullanılmaktadır. Gerekli görülen kaslara girilerek bu kasların aktivitesine bakılmaktadır. II. bölümde elektrik uyarımı yapılmamakla beraber kan sulandırıcı kullananlarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Elektromiyografi İncelemesi

Kas sorunların tanısı için Elektromiyografi incelemesinde iğne elektrotları veya iğne EMG’si kullanılmaktadır. Konsantrik iğneler olarak bilinen enjektör iğnelerinin içine ince bir tel konulması ile kayıt elektrodu haline getirilmiştir. İlgili kasa iğnenin ucu direkt olarak yerleştirek; iğne ucuna yakın olan kas bölgesinde o kasın kasılması için beyinden gelen uyarıların oluşturduğu motor nöron aktiviteleri ve/veya diğer elektriksel aktiviteler amplifikatörler aracılığı ile büyütülerek EMG cihazının ekranından izlenmektedir. Görsel olarak incelenen sinyaller, aynı zamanda hoparlör sayesinde işitilmektedir ve incelemeyi yapan doktorun değerlendirmesine katkı sağlamaktadır. İncelenen kas sinirinin kopuk olup olmadığı, kopuk ise bunun kısmi ya da tam olduğu hakkında bilgi vermektedir. Kasta anormal bir durum söz konusu ise bunun omurilik, sinir kökü, çevresel sinir veya kasın kendisinden olup olmadığı görülmektedir.

EMG, tıbbi anomalilerin aktivasyon seviyeni teşhis etmesi ile beraber, insan veya hayvanlar üzerinde biyomekanik hareketlilikleri analiz ederek elektriksel sinyalleri grafik ya da sayılara çevirerek; bel ve boyun fıtıkları, kas hastalıkları, motor nöron hastalığı, nöropatiler, sinir hasarı için tanı konulmasına yardımcı olmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Pap Smear Testi

Pap Smear Testi

Pap Smear Testi; kadınlarda serviks adı verilen rahim ağzı kanseri, prekanser adı verilen kanser öncüsü …