Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Genel Sağlık Testleri / Elektroensefalografi

Elektroensefalografi

Elektroensefalografi kısa yazılışı EEG olarak ya da halk arasında beyin elektrosu diye bilinmektedir. İnsan beyin dalgalarının kendi kendine gelişen elektriksel aktivitesinin elektrodlar aracılığı ile bilgisayar ortamına kaydedildiği; vücudun içine girilmeden, derinin üzerinden incelemesini ölçen yöntemdir.

20 yüzyılın en önemli keşiflerinden biri olan Elektroensefalografi; 1924 yılında berger dalgası olarak bilinen alfa dalgası ritmini keşfeden Alman psikiyatr Hans Berger Elektroensefalografinin mucidi olarak bilinmektedir. EEG‘nin keşfi nörolojik bilimlerin ve epileptolojinin gelişmesinde önemli bir basamak olmuştur.

Elektroensefalografi; her yaş grubunda hastalara yapılabilmektedir. Uygulanılan yöntem sırasında, uygulama yapılan hasta elektrodlar yardımıyla cihaza bağlı olarak herhangi bir acı ve ağrı hissetmemektedir. Elektrodların vücuda yerleşeceği noktalar uluslararası 10 – 20 sistemine göre belirlenmektedir. Bu noktalardan alınan kayıtlar montaj adı verilen bağlantılarla değerlendirilmektedir. Elektroensefalografi ile elde edilen kayıt, elektroensefalogram diye adlandırılmaktadır. EEG işlemi sırasında iyi sonuçlar elde edebilmek için; bebeklik ile başlayan çocukluk ve ilk gençlik yıllarında beyinin gelişmesine paralel olarak beyinin biyoelektrik organizasyonu da değişmektedir. 14 – 16 yaşlarında yetişkin EEG yolu oluşmaktadır. EEG değerlendirmeleri, hastanın yaşı ile beraber, uyanıklık ve uyku durumu hali, ilaç kullanıp kullanmadığı dikkate alınmaktadır. EEG insan beyninin yapısal işlevlerinden çok fonksiyonel durumu hakkında bilgi vermektedir.

Laboratuvarlarda istirahat halinde görülmeyen epileptik aktiviteyi ortaya çıkarmak amacıyla aktivasyon metotları kullanılmaktadır.

Elektroensefalografi
Elektroensefalografi – EEG
Elektroensefalografi Aktivasyon Metotları
  • Göz açıp kapama: Görsel uyarılarla ortaya çıkan epileptiform aktiviteler için kullanılmaktadır.
  • Hızlı nefes alıp verme (Hiperventilasyon): Epileptik aktiviteyi aktif hale getirmek amacıyla; 5 dakika süre ile dakikada ortalama 20 kez derin ve düzenli nefes alıp vermesi.
  • Aralıklı ışık uyarımı (İntermittent fotik stimülasyon): Saniyede 1 – 60 kez yineleme flaş uyarısı ile yapılır. Epileptik bozukluğu olan kişilerin aralıklı ışık uyarımı ile aktiveleri olabiliyor.
  • Bazı epileptik bozukluğu olan kişilerin aktiviteleri uykunun azaltılması veya uyku ile uyarılmaktadır. Uykusuzluk bazı hastalarda epileptik aktiviteleri arttırabilir.
  • İkinci Sıra Yöntemler: Tetik mekanizmaları (derinin uyarılması, geometrik şekiller, hesap yapma, iç tetikleme, işitsel uyarılar) ile uyarılan epilepsiler; hastanın bildirdiği uyarılar epilepsi dejarşlarının ortaya çıkmasında kullanılmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Pap Smear Testi

Pap Smear Testi

Pap Smear Testi; kadınlarda serviks adı verilen rahim ağzı kanseri, prekanser adı verilen kanser öncüsü …