Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Efor Cihazları

Efor Cihazları

Efor Cihazları ; Kardiyoloji ünitelerinde kullanılır. Kalp vurumlarını elektriksel sinyale dönüştürerek, bunu monitöre aktarma işlemini yapar. Elektrotlar yardımı ile alınan kalp sinyalleri Koruma Yalıtım ve Arıza Sezme ünitelerine, buradan Bağlantı Seçme ünitesine ve Ön Kuvvetlendirici Birimine buradan Sürücü kuvvetlendiricisine ve son olarakda Gösterge ve Kayıt düzenleri ünitesinde işlenerek EKG sinyalleri oluşturulur.

Elektrotlar, EMG cihazındaki gibi iğne şeklinde değil deri ile elektrodun metal kısmı doğrudan temas halindedir.

Genellikle EKG sinyallerinin alımı hastanın dinlenme anında yapıldığı kanaati yaygındır. Ancak kalpte meydana gelen rahatsızlıklar sadece heyecan ve panik anında yada dinlenme zamanlarında olmamaktadır. Bazı kardiyolojik rahatsızlıklar ve hastalıklar bizzat vücudun yorulması ile ilgilidir. Bu rahatsızlıklar ve kalp hastalıkları insanın yorulması ile ortaya çıkmaktadır. Efor Cihazlarında bu yöndeki rahatsızlıkların ve kalp ritim bozukluklarının teşhisinde önemli rol oynamaktadır. Yorulmaya bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların tanısında kullanılır.

Efor Cihazları diğer cihazlardan farklı kılan en belirgin özellik koşu bandıdır. Koşu bandı içindeki mevcut mekanik sistemlerle oluşturulmuş bir platformdur. Mevcut hız motoru koşu bandı ve rulmanları çevirerek hareket ettirir ve hızlı bir şekilde dönmeyi sağlar. Redüktör diye adlandırılan eğim motoruda, koşu bandına eğim veren birimdir. Koşu bandının eğim ile dönmesi yada sadece dönmesi bir süre üzerinde koşan hastaya uygulanır; yorulmaya başlayan hastanın kalp vurumlarının oluşturduğu EKG sinyalleri monitörde anında görüntülenir.

Efor Cihazlarının kontrol panelinde otomatik ve manuel diye iki seçenek vardır. Bu seçeneğin manuele gelmesiyle kontrol panelindeki diğer iki düğmeler aktif hale gelir. Bu iki düğme; Dur-Koş, Yukarı-Aşağı düğmeleridir. Manuel seçeneğinde hekim kendisi protokolü belirler. Otomatik seçeneğinde ise bilgisayardan protokol seçilir. Bilgisayarda 50’ye yakın protokol vardır. Hekim hastanın yaşlı, çocuk yada yetişkin olma durumuna göre efor protokolü seçer.

Efor Cihazlarını, EKG cihazlarından ayırt eden en büyük farkın koşu bandı olduğunu ve bununda hastada yorulmayı sağlayarak, yorgunluğa bağlı kalp rahatsızlıklarının tanısında kullanılmaktadır.

Efor Cihazları

Hakkında hipokratist

Check Also

Refraktometreler

Refraktometreler

Refraktometreler ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek herkese açık dizin kaynağımıza katkıda …