Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Tuza Dikkat Haftası

Dünya Tuza Dikkat Haftası

Dünya Tuza Dikkat Haftası; Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi (WASH) tuz azaltma stratejileri doğrultusunda 2008 yılından günümüze her yıl 100 ülkede belirlenen tarihlerde kutlanmaktadır. 2005 yılında kurulan Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi, İngiltere tuz azaltma stratejisindeki başarısını Dünya Sağlık Örgütü‘nün önerileri doğrultusunda tüm ülkelere aşırı tuz tüketiminin azaltılması hedeflenmektedir.

Tuz

Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 senesinden günümüze “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmektedir. Program kapsamında aşırı tuz tüketiminin sağlık açısından kötü etkilerine yönelik Türk toplumunda farkındalık oluşturulması, bilinç sağlanması ve aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla dünyada 2020 itibariyle 100 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de “Dünya Tuza Dikkat Haftası” olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

İnsan sağlığına olumsuz yönde etkileyen aşırı tuz tüketimi için az iyotlu tuz kullanılmasına özen gösterilmesi önerilmektedir. Aşırı tuz tüketimi bireylerin kan basıncı artırması sonucundan hipertansiyona sebep olmasının yanı sıra; inme, kalp hastalıkları, kalp krizi risklerinin artması ve dünya üzerinde en önemli ölüm ve sakat kalma nedenlerinden ikisi olarak gösterilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimi 5 gram altında olarak önermekte olup; ortalama miktarı bir tatlı kaşığı veya tepeleme bir çay kaşığına denk gelmektedir. Günlük tüketilmesi önerilen 5 gram miktarının; gün içinde tüm besinlerle alınan tuzu da kapsamaktadır.

Politika yapıcıları tuz azaltma çalışmaları kapsamında; gıda ve içecek sektörü gibi toplu beslenme yapılan yerlerle birlikte, ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde yapılması önerilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği çerçevesinde Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen “Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması“na göre günlük kişi başı tuz yaklaşık tüketiminin 10 gram olduğu saptanmış olup; bu değer Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük tüketim miktarının iki katı olduğu belirtilmiştir.

Hafta boyunca Devlete bağlı kurumlar başta olmak üzere; sağlık profesyonelleri, ilgili tüm sağlık kurum ve kuruluşları, gıda ve içecek sektörü ile birlikte; gıdaların içerdiği yüksek tuz ve bunun sağlığa zararlı etkileri konusunda farkındalık oluşturulmaktadır.

Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı

Aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmekte olup; kademeli olarak tuz tüketiminin azaltılabilmesi için çalışılmaktadır. Sağlıkta bulunan kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere; üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ile işbirliği yapılmaktadır.

Aşırı tuz tüketiminin azaltılmasına katkı sağlayacak “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat İşbirliği Platformu, Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Protokolü Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu arasında işbirliği imzalanmıştır. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu ile Sağlık Bakanlığı arasında “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat İşbirliği Platformu, Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltan Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü” arasında işbirliği imzalanmıştır.

Dünya Tuza Dikkat Haftası; 2020 yılında 9 – 15 Mart tarihleri arası olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de gerçekleştirilen protokollerle birlikte; Dünya Tuza Dikkat Haftası kapsamında 2023 yılına kadar tuz tüketiminin azaltılması planlanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü; tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme bozukluklarına çekmek amacıyla 2000 yılından itibaren …