Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Palyatif Bakım Günü; Darülaceze Palyatif Bakım Birliği – WHPCA tarafından her yıl Ekim Ayının İkinci Cumartesi Günü organize edilerek kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ile resmi ilişkileri bulunan Dünya Genelinde Darülaceze Palyatif Bakım Birliği – WHPCA; Dünya Palyatif Bakım Günü kapsamında palyatif bakımın küresel gelişimi ve ağrının giderilmesi için 200’ün üzerinde bölgesel kurum ve ulusal ortaklarla birlikte sorunlar hakkında konuşma fırsatı yaratarak darülaceze ve palyatif bakımın kullanılabilirliğini artırma vizyonu paylaşılmaktadır.

Palyatif Bakım ilk olarak 1967 yılında İngiltere’de Hemşire Dame Cicely Saunders; ilk modern hospisi kurmasının ardından diğer ülkeler tarafından palyatif bakımın önemi fark edilmiş ve dünya genelinde hızla yaygınlaşmıştır. Türkiye’de son yıllarda artan yaşlı nüfusu ile birlikte artan kronik hastalıkların neden olduğu yoğun bakım yükünün artması üzerine palyatif bakımın öneminin yanı sıra mevcut palyatif bakım ünitelerine yenilerinin eklenmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.​

Palyatif Bakım Günü; hayatı kısıtlayıcı bir hastalıkla yaşayan insanların ve ailelerinin ihtiyaçlarının tıbbi, sosyal, pratik, manevi farkındalığını ve anlayışını artırmak dünya genelinde darülaceze ve palyatif bakım hizmetlerini desteklemek ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Sağlık Örgütü, Palyatif Bakımı “sağlığı ve yaşamı tehdit eden kronik hastalıklara bağlı ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailelerde; ağrı ve diğer problemlerin yanında erken tanınması ve giderilmesi ile fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması yoluyla; ağrının önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşım” olarak tanımlamaktadır.

Ekim ayının ikinci Cumartesi günü “Dünya Palyatif Bakım Günü” kapsamında; palyatif bakımı desteklemek için dünya genelinde Darülaceze Palyatif Bakım Birliğinin belirlediği tema ve aktiviteler eşliğinde kutlanmaktadır. Palyatif Bakım; kanser, kalp yetmezliği, alzheimer, demans, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalık sürecinde beslenme başta olmak üzere hastalık süresince destek olma, hasta ve yakınının yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir.​

Dünya Palyatif Bakım Günü 2020 Teması

Palyatif Bakım:Benim Bakımım, Rahatlığım

Dünyanın her bir yerinden, kişisel olarak sevdiklerini destekleyerek yaşamı sınırlayan bir hastalıktan etkilenen insanlara seslerini duyuracak ve politika yapıcılardan palyatif bakım politikaları ve hizmetlerine öncelik vermeleri istenecektir. Dayanışma içinde olan herkes; yerel liderler, gönüllüler, savunucular, klinisyenler kamuya açık mesajı yaymak için gönüllü olmaları beklenmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu tarafından 2000 yılından itibaren her yıl 29 Eylül’de tüm …

Bir cevap yazın