Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa Komisyonu tarafından da desteklenmiştir. Her yıl 20 Ekim günü osteoporozun önlenmesi, teşhisi ve tedavisi hakkında küresel farkındalığı artırmaya yönelik Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nin belirlediği bir konu çerçevesinde kutlanmaktadır.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı tarafından 1997 yılından günümüze, farkındalık günü olarak organize edilmekte olup; Dünya Sağlık Örgütü 1998 – 1999 yıllarında, Osteoporoz gününe destek vererek, tüm dünyada osteoporoz ve metabolik kemik hastalığı konusunda farkındalığı arttırmak için bir yıl süren kampanya başlatmıştır. 1999 yılından itibaren kampanyalar belirli bir temaya sahip olarak kutlanmaktadır.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı (IOF) tarafından düzenlenen , Dünya Osteoporoz Günü kampanyası, belirlenen konuya yönelik olarak 90 ülkede faaliyetleri ile dünyanın her yerinden ulusal osteoporoz topluluklar bir yıl boyunca çalışmakta, projeler üretmekte ve farkındalık yaratılması için yerel kampanyalar düzenlemektedir.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı, Dünya Osteoporoz Günü kapsamında, sağlık uzmanları başta olmak üzere; medya, politikacılar, hastalar ve genel olarak halka ulaşarak osteoporoz ve kırık önleme özelliğini küresel bir sağlık önceliği yaratmayı amaçlamaktadır.

Dünya Osteoporoz Günü 2019 teması olarak “Osteoporoz” olarak yer alacak ve ilk kez dünyanın tüm bölgelerinde osteoporoz ile yaşayan gerçek insanların duygusal açıdan etkileyici görsellerini ve hikayeleri vurgulanacaktır. Kampanya, osteoporoz ile kırık kemikler arasındaki doğrudan bağlantıyı vurgulayarak; acı, sakatlık, his kaybı ve günlük yaşamın görevlerini yerine getirememe konusunda ciddi bir şekilde yaşamı değiştiren etkiye vurgu yapılacaktır.

Kemiklerini Sev

2019 Dünya Osteoporoz Günü mesajları
  • Ağrılı, zayıflatıcı ve hayatı tehdit edici kırıkların altında yatan gizli osteoporoz nedenidir.
  • Riski altında olup olmadığınızı görmek için Uluslararası Osteoporoz Vakfı Osteoporoz Risk Kontrolü’ne katılın.
  • Osteoporoz için önemli risk faktörleriniz varsa, kemik sağlığı değerlendirmesi talep etmelisiniz. – Önlem almak için harekete geçin!
  • Osteoporoz bakım açığını kapatmak ve sağlık personellerini çağırmak için Uluslararası Osteoporoz Vakfı’na katılarak, Global Hasta Sözleşmesi’ni imzalayın.
  • Osteoporoz hızla büyüyen küresel bir sorundur: dünya üzerinde, 50 yaşın üzerinde üç kadından biri ve her beş erkekten birini etkilemektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Günü; Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından, zihinsel sağlık sorunlarının toplumdaki farkındalığını artırmak …