Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü; Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği – OKSUD‘un teklifiyle 2014 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

10 Ekim Dünya Odyologlar Günü, Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği – OKSUD‘un teklifi ile; odyoloji tarihinde bir ilke imza atarak 2014 yılından itibaren 22 ülkede kutlanmasını sağlamıştır. Odyoloji ile ilgili dernek ve meslek örgütlerince 10 Ekim’in özel gün olarak kabul edilmesinin ardından ABD, Avustralya, Belçika, Finlandiya, Hindistan, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, Mısır, Portekiz, Romanya ve Slovenya gibi bir çok ülkenin yanı sıra Avrupa Odyoloji Federasyonu ile odyoloji dernek ve meslek örgütlerinin destek bildirimlerini yayımlaması sonrası önümüzdeki yıllarda yapacakları toplantılarla bu konuda 10 Ekim gününü kabul ederek kutlamaya başlamaları beklenmektedir.

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerle işitme ve konuşma bozukluklarında erken tanı ve tedaviye önem verilmesi, odyolojide farkındalık yaratmak için bu alanda yenilikçi ve yaratıcı düşüncelerle işitme ve konuşma uzmanı bilim insanları Ekim ayı boyunca gerçekleştirilen kongre, sempozyum ve toplantıların yanı sıra işitme, baş dönmesi ve çınlama konularında tanı, rehabilitasyon ve koruyucu danışmanlık hizmeti yapan odyologların; 10 Ekim günü belirlenen logolar ile Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya profillerinde, maillerinde kullanarak tüm dünyada farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Dünya Odyologlar Gününde işitme bozukluğu ile ilgili sorunların çözümlenebilmesi için politikacıların da bu konunun üzerine düşmesi gerektiği; düzenlemelerin yapılması ve uygulamaların hayata geçilmesinin yanı sıra işitme bozukluğu sıklığının artmasıyla beraber odyoloji uzmanlık alanının bilinmesinin önemi vurgulanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Artrit Günü

Dünya Artrit Günü

Dünya Artrit Günü; romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla 1996 yılından itibaren …

Bir cevap yazın