Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Menopoz Günü

Dünya Menopoz Günü

Dünya Menopoz Günü; Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Menopoz Topluluğunun tüm dünyadaki kadınların menopoz ve ilgili sağlık sorunlarının bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl 18 Ekim günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Menopoz Gününün amacı, menopoz ve sağlığı ile birlikte refahını iyileştirmek için mevcut destek seçenekleri hakkında farkındalık yaratılmaktadır. Sağlık Profesyonelleri ve kadınları, menopoz ile ilgili materyalleri menopoz toplulukları ile birlikte etkinlikler düzenlenerek, küresel anlamda farkındalığı artırma kampanyaları düzenlenmektedir.

Yerel toplumların Menopoz Günü faaliyetleri düzenlemesi için Uluslararası Menopoz Topluluğu – IMS tarafından Ekim ayı boyunca osteoporoz ve meme kanseri dernekleri ile birlikte yetişkin kadın sağlığı alanında çalışan diğer kuruluşlarla ortak etkinlikler düzenlemek için işbirliği yaparak; menopoz sağlığı alanında araştırma ve tedaviyi destekleyen politikaların uygulanması için sosyal medya paylaşımları ile teşfik edilmektedir.

Dünya Menopoz Günü‘nde kendini kaybolmuş hisseden ve menopozdan geçen kadınları desteklemenin yanı sıra; kadınların yaşamış olduğu farklı deneyimlerle birlikte semptomlar ve dalgalanan hormonlara bağlı farkında olmak, bunu anlayabilmek, onları yönetmeleri için yanında durmak ilk adım olarak görülmektedir.

world menopause day

Menopoz, bir kadının arka arkaya 12 ay boyunca adet dönemi olmadığında ortaya çıkmakta olup; menopoza giriş aniden olmamakla birlikte yıllar içerisinde devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıkabilmektedir. Pek çok kadın menopoza girip girmediğini anlamamakla beraber 40’lı yaşlardan itibaren; kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı düzensiz adet kanamaları ile birlikte aralıklı zamanlarda ateş basması, terleme, psikolojik değişiklik ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. Aralıklı zamanlarda yaşanılan bu yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilmesinin ardından; bir yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterli olmaktadır. Dünyada çoğu kadın için menopoza girme yaşı yaklaşık olarak 45 – 55 yaşları arasında meydana gelmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya El Yıkama Günü

Dünya El Yıkama Günü; insanların el yıkama alışkanlığını geliştirmek amacıyla 15 Ekim 2008 tarihinde tüm …

Bir cevap yazın