Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Lenfoma Farkındalık Günü

Dünya Lenfoma Farkındalık Günü

Dünya Lenfoma Farkındalık Günü; 2004 yılındaLenfoma Koalisyonu (Lymphoma Coalition – LC) tarafından her yıl 15 Eylül’de düzenlenmesine karar verilmiştir.

Dünya Lenfoma Farkındalık Günü, Lenfoma Koalisyonu (LC) tarafından oluşturulan küresel girişimin, hem Hodgkin hem de Hodgkin olmayan lenfoma hakkında; dünyadaki 52 ülkeden 81 üye kuruluş ile lenfoma belirtileri, erken tanı ve tedavi konusunda halkın bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Dünyada giderek yaygın hale gelen bir kanser türü olan lenfomanın toplum bilincini arttırmaya adanmış bir gün olarak belirlenmiştir.

Tüm dünyada lenfoma görülme sıklığı artmakla beraber; potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir hastalıktır. Dünyada bir milyonun üzerinde kişinin lenfoma olduğu tahmin edilmekte ve her gün bin kişinin üzerinde lenfoma hastalığı tanısı konulmaktadır. Hodgkin dışı lenfomanın, Türkiye’de en sık görülen 10’uncu kanser tipi olduğu, tüm dünyada her sene bu hastalığa bağlı olarak ortalama 25 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Hodgkin lenfomaların dünyada yıllık 7 bin 400 yeni vaka ile tüm lenfomaların yüzde 11,4’ünü oluşturmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de bu türün daha nadir görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre hodgkin dışı lenfomalar tüm dünyada gelişmekte olan ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır. Lenfomanın kesin tanısı histopatolojik inceleme ile konulmaktadır.

15 Eylül Lenfoma Farkındalık Günü; lenfatik sistemden kaynaklanan kanserler hakkındaki farkındalığı artırmak için dünya çapında etkinliklerle kutlanmaktadır.

2019 yılı Dünya Lenfoma Farkındalık Günü Teması

2019 yılı Lenfoma Farkındalık Günü teması, dünyadaki lenfoma ile yaşayan insanları desteklemek ve güçlendirmek için küçük bir şey yapmaya davet ediliyor. Nerede yaşadığı veya konuştuğu dil ne olursa olsun, Facebook , Twitter veya Instagram’da #WLAD2019 etiketiyle lenfoma hakkında bir gerçeği paylaşarak uluslararası Güven Ağacı‘nın büyümesine yardımcı olunması amaçlanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Palyatif Bakım Günü; Darülaceze Palyatif Bakım Birliği – WHPCA tarafından her yıl Ekim Ayının …