Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya KOAH Günü

Dünya KOAH Günü

Dünya KOAH Günü; Dünya Sağlık Örgütü ve Küresel Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Girişimi – Gold tarafından 2002 yılından itibaren Kasım ayının 3. Çarşamba günü olarak belirlenerek, dünya genelindeki sağlık uzmanları ve KOAH hasta grupları ile işbirliği içinde düzenlenmektedir.

Dünya KOAH Günü 2002 yılından itibaren her yıl 50’nin üzerinde ülkede Gold temsilcileri ve dünyanın bir çok ülkesinde KOAH için bir etki yaratmaya yardımcı olmak isteyen sağlık uzmanları, eğitimcilerin yanı sıra KOAH hasta grupları tarafından faaliyetler gerçekleştirerek; KOAH gününü dünyanın en önemli Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı bilinci ve eğitim etkinliklerinden biri haline getirilmiştir.

Dünya KOAH Gününün amacı; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ile ilgili farkındalık yaratmak, bilgi paylaşmak ve tüm dünyada KOAH‘ın yükünü azaltmanın yolları tartışılmaktadır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının her yıl yapılan programlarla; daha fazla bilinmesi ve risk grubunda yer alan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayarak yaşamlarını daha kaliteli sürdürmelerini sağlanması hedeflenmektedir.

Global Initiative of Obstructive Lung Disease – GOLD tarafından her yıl bir tema belirlenen Dünya KOAH Gününde; tema materyalleri ve kaynakların hazırlanması ve dağıtımını koordine etmektedir. Etkinlikler, her ülkede Gold temsilcileri tarafından düzenlenmektedir.

KOAH Günü için 2020 teması “KOAH ile İyi YaşamakHerkes, Her Yerde” olarak belirlenmiştir. Bu yılın amacı; hasta ve sağlayıcılara Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı‘nın bir tedavisi olmamasına rağmen, aktif olarak yaşamanın birçok yolu olduğuna dair olumlu bir mesaj göndermektir.

KOAH

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği, dünyada KOAH bilincini artırmak üzere kurulan Küresel Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Girişimi olan GOLD  ve Dünya Sağlık Örgütü – WHO önderliğinin yanı sıra; Küresel Kronik Solunum Hastalıklarına BirliğiGlobal Alliance Against Chronic Respiratory Diseases – GARD Türkiye Projesi kapsamında her yıl Dünya KOAH Günü etkinlikleri yaparak Türk toplumunda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı‘nın farkındalığını ve bilincini artırılması hedeflenmektedir.

MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN, HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN!

Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Gard Türkiye‘nin Dünya KOAH Günü 2020 basın bildirisinde KOAH hastalarında COVID-19 daha sık görüldüğü, ağır COVID-19 hastalığı riskinin KOAH hastalarında 5 kat arttığını bildirilmiştir. KOAH hastaları da toplumun tüm bireyleri gibi COVID-19’a karşı standart kişisel koruyucu önlemler alınması gerektiği vurgulanmıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Artrit Günü

Dünya Artrit Günü

Dünya Artrit Günü; romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla 1996 yılından itibaren …

Bir cevap yazın