Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Kızılhaç Kızılay Günü

Dünya Kızılhaç Kızılay Günü

Dünya Kızılhaç Kızılay Günü, dünyanın en büyük insani yardım kuruluşları olan Kızılay ve Kızılhaç haraketlerinin; felsefesini ve temel ilkelerini yaygınlaştırarak her yıl tüm dünyada 8 Mayıs‘ta kutlamasıdır.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi‘nin (ICRC) kurucusu ve ilk Nobel Barış Ödülü sahibi Henry Dunant‘ın doğum günü olan 8 Mayıs 1828 gününe ithafen ilk olarak 1948 yılında “8 Mayıs Kızıl Haç Günü” kabul edilerek kutlanmıştır. 1984 yılında günün unvanı “Dünya Kızılhaç Kızılay Günü” olarak değiştirilerek günümüzde kutlanmaya devam edilmektedir.

Kızılay ve Kızılhaç hareketleri ihtiyaç sahibi insanlara yardım eli uzatmakta gösterdiği çabalarının anlatılması ve varlıklarının sürdürülebilinirliğine olanak sağlayabilmeleri için gerekli olan bağış ve gönüllü desteğinin artırılması hedeflenmektedir. Türk Kızılay‘ı federasyon tarafından belirlenen konsept çerçevesinde etkinlikler düzenleyerek, farkındalık yaratılıp, hareketin ilkelerine dikkat çekilmesini sağlamaktadır.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi; Dünya Kızılhaç Kızılay Gününde çalışmaların çeşitliliği ve yaklaşımların evrenselliğini vurgulayarak, halkın hakkındaki anlayışını genişletmeyi hedeflemektedir.

Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu

I. Dünya Savaşı sonrası 14. Uluslararası Kızılhaç Konferansında kurulan bir komisyon “Tüm dünyada tutulabilecek ve barışa büyük katkı sağlayacak yıllık eylem” düşüncesi ile “Kızılhaç Ateşi” olarak bilinen bu girişim; 1934 yılında Tokyo’da gerçekleştirilen 15. Uluslararası Kızılhaç Konferansında sunulan raporu onaylamıştır. 1946 yılında II. Dünya Savaşı sonrası Kızılhaç Dernekleri Birliği (LRCS); dünyanın farklı bölgelerinde uygulanabilirliğini göz önünde bulundurarak, adını Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu (IFRC) olarak değiştirmiştir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dünya Psikologlar Günü

Dünya Psikologlar Günü

Dünya Psikologlar Günü; Türkiye’de psikoloji ile ilgili meslek sorunlarının tartışıldığı 10 Mayıs günü farklı organizasyonlarla …