Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu tarafından 2000 yılından itibaren her yıl 29 Eylül’de tüm dünyada Kalp Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Kalp Günü, her yıl tüm dünyada 17.9 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıklarının yanı sıra inmenin başlıca ölüm nedenleri olduğuna ilişkin toplumları bilgilendirmek için düzenlenmektedir. Dünya Kalp Federasyonu üyeleri; tütün, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin % 80’in üzerinde önlenebileceğini tüm dünyaya duyurmaktadır.

Dünya genelinde ölüm sebebi olan kalp hastalıklarının 2030 yılına kadar 23 milyon seviyesine çıkması beklenmekte olup; ülke liderleri, bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan küresel ölüm oranını 2025’e kadar % 25 azaltmayı taahhüt etmiştir. Kardiyovasküler hastalık, tüm bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin yarısından sorumlu tutularak, onu dünyanın birinci ölüm nedenleri arasında gösterilmektedir. Dünya Kalp Günü, kardiyovasküler topluluğu ile kalp damar hastalığı mücadelesinde küresel hastalık yükünün azaltılması hedeflenmektedir.

Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü, dünyanın dört bir tarafında bulunan bireyler, aileler ve toplulukların yanı sıra devlet yöneticilerinin kalp sağlıklarının sorumluluğunu üstlenme faaliyetlerine katıldıkları küresel bir kampanya ile Dünya Kalp Federasyonu aracılığıyla tüm ülkelerden ve geçmişlerden insanları kardiyovasküler hastalık yüküne karşı mücadelede birleştirmektedir. Dünya çapında sağlıklı yaşamı teşvik etmek için uluslararası eyleme ilham ve teşvik eden Federasyon; dünyanın dört bir tarafında yaşayan herkes için kalp sağlığının temel bir insan hakkı ve küresel sağlık adaletinin çok önemli bir unsuru olarak görmektedir.

Türkiye’de kardiyoloji konusunda, kalp ve damar sağlığında bilinç oluşturmak ve koruyucu hekimlik sağlayarak halka tedavi hizmetleri sunan Türk Kalp Vakfı; kalp damar hastalıklarına karşı halkın uyarılması, bilinçlendirilmesi ve hastalanmadan önce sağlıklarına dikkat etmelerinin sağlanması ve farkındalıklarının arttırılması amaçlanmaktadır.

Dünya Kalp Gününde, Dünya Kalp Federasyonu‘nun üye ve ortakları tarafından organize edilen; Türk Kalp Vakfı ve Türk Kardiyoloji Derneği‘nin düzenlediği etkinliklerde birinci sırada ölüm nedeni olan Kalp Damar Hastalıkları konusunda ölüm riskinin asgariye indirilmesi yolunda gerekli çalışmalar ve uyarıların yanı sıra halkı uyarmakta, bilinçlendirilmekte ve motive etmesinin yanı sıra her yıl ulusal aktivitelerle bilgilendirme stantları, medya, sosyal medya, broşür, kitapçıkların yanında konferanslar, konserler, sergiler, spor faaliyetleri gibi bir çok farklı tema belirlenerek farkındalık oluşturulmaktadır. Bu yılın teması “Kalbinizi Ödüllendirin”dir.

Dünya Kalp Günü Teması

2020 Teması: “Kalbinizi Ödüllendirin”
2019 Teması: “Kalp kahramanı Ol”
2018 Teması: “Kalbim İçin, Kalbin İçin Söz Ver”
2017 Teması: “Gücü Paylaşın”
2016 Teması: “Artık Kalpler Susmasın”
2015 Teması: “Kalbinizi İyileştirin, İçinde Sevdikleriniz Var”
2014 Teması: “Kalbin için Pedalla”
2013 Teması: “Kalbini Sev, Kalbin için Pedalla”
2012 Teması: “Kalbini Sev, Günde 10.000 Adım At”
2011 Teması: “Tek Dünya, Tek Ev, Tek Yürek”
2010 Teması: “Kalp Yaşı”
2009 Teması: “Kalbini Sev Değerini Bil”
2008 Teması: “Kalbini Sev Kırmızı Giy”
2007 Teması: “Sağlıklı Bir Kalp İçin Ailece Kenetlenelim”
2006 Teması: “Kalbiniz Ne Kadar Genç?”
2005 Teması: “Sağlıklı Kilo, Sağlıklı Şekil”
2004 Teması: “Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım”
2003 Teması: “Kadınlar, Kalp Hastalığı ve İnme”

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü; tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme bozukluklarına çekmek amacıyla 2000 yılından itibaren …

Bir cevap yazın