Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya İntiharı Önleme Günü

Dünya İntiharı Önleme Günü

Dünya İntiharı Önleme Günü; Uluslararası İntiharı Önleme Derneği‘nin girişimleriyle Dünya Sağlık Örgütü 10 Eylül tarihini İntihar Önleme Günü olarak ilan etmiştir.

Dünya İntiharı Önleme Günü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneği‘nin üyeleri ve aboneleri tarafından organize etmesinin yanı sıra; Dünya Sağlık Örgütü 10 Eylül günü için eş sponsoru olmuştur. İntiharı Önleme Günü‘nün amacı; tüm dünyada intiharın önlenebileceği konusunda intihar olgusuna dikkat çekmek amacıyla sağlık çalışanları ile birlikte halkı bilinçlendirmek ve farkındalık çalışmaları yürütmek için etkinlikler düzenlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, eğitim ve anma etkinlikleri ile birlikte basın brifingleri, konferansların yanı sıra Twitter, Facebook ve İnstagram kapsamı dahil olmak üzere yaklaşık 70 ülkede 300’den fazla etkinlik Uluslararası İntiharı Önleme Derneği‘ne bildirilmiştir.

Dünya İntiharı Önleme Günü

Dünya Sağlık Örgütü İntihar Önleme Raporu

Dünya Sağlık Örgütü 4 Eylül 2014 tarihinde Cenevre‘de yayınladığı ilk küresel intihar önleme raporuna göre; her yıl tüm dünyada intihar nedeniyle yaklaşık olarak bir milyon kişi yaşamını yitirdiği, her 40 saniyede 1 yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan her intihar için 25 kişi intihar girişiminde bulunmasının yanında bir çok kişinin de intiharla ilgili ciddi düşünceleri olduğu ve % 75’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğunu bildirmiştir. Her bir intihar girişiminin yaklaşık olarak 135 kişinin durumdan yoğun bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. DSÖ‘nün tüm dünyadan alınan verilerine göre her yıl intihar davranışı ile 108 milyon insanı derinden etkilediği tahmin edilmektedir. 2030 yılında intihar sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısının bir milyonun üzerinde olacağı ve intihar girişimlerinin yaklaşık olarak 20 katı olacağı öngörülmektedir. İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intiharın toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu bildirilmektedir.

Bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan kimyasallar ile bazı organik bileşenler, dezenfektanlar gibi madde ve yöntemleri kullanarak pestisit zehirlenmesi, asılması ve ateşli silahlar dünya üzerinde en yaygın intihar yöntemleri arasında gösterilmektedir. ABD, Avustralya, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda ve bazı Avrupa ülkesinden elde edilen veriler; bu madde ve araçlara erişimin sınırlandırılmasının insanların intihar ederek yaşamını kaybetmesini önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. DSÖ, intihar nedeniyle yaşamları kaybetmeyi azaltmanın ulusal hükümetlerin koordineli bir eylem planı oluşturma ve uygulama taahhüdü ile elde edileceğini bildirmiştir. 2020 yılı itibariyle 28 ülkenin ulusal intiharı önleme stratejileri olduğu bilinmektedir.

Risk Faktörleri

Ruhsal bir hastalığa sahip olmak intihar için önemli risk faktörlerden bir olup; ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması, intihar riski olan kişilerin uygun tedavisi önem teşkil etmektedir. Ruhsal hastalıklar, intihar ile ilgili önyargılarla birlikte intihar düşünceleri olan bireylerin uygun ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımını engellemektedir. Toplumun her kesiminin intihar konusunda bir sorumluluğu bulunmasının yanı sıra; intihar ve ruhsal hastalıklar konusunda önyargıların farkında olmak, bireyleri bu konuda eğitme ve geliştirme, intihar riskinin arttığı durumları öğrenme ve çevrede bu risk gördüğünde uygun sağlık hizmetlerine yönlendirme tüm bireylerin sorumluluğu olarak görülmektedir.

2020 Teması

Dünya İntiharı Önleme Günü afişleri ve broşürleri ile birlikte Uluslararası İntiharı Önleme Derneği‘nin intihar önleme gerçekleri ve rakamlarıyla beraber önerdiği sosyal medya etkinlikleri; mum yakma kartpostalları, yaka iğneleri, bileklikleri ve anahtarlıklar ile farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Küresel İyot Eksikliği Günü

Küresel İyot Eksikliği Günü

Küresel İyot Eksikliği Günü veya Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü; iyotun yeteri kadar kullanımı …

Bir cevap yazın