Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya İnsani Yardım Günü

Dünya İnsani Yardım Günü

Dünya İnsani Yardım Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 19 Ağustos 2003 tarihinde BM‘nin Bağdat’taki merkezinin bombalanması sonucunda 22 BM çalışanının yaşamını yitirmesini anmak amacıyla 19 Ağustos tarihi belirlenmiştir.

Bu özel gün, insani yardım alanında çalışanların kim oldukları ve nerede olduklarına bakılmaksızın; tüm dünyada milyonlarca insana yardım ulaştırma ve insanlara yardım eden insanların hakkını küresel ölçekte vererek; insani yardım alanında çalışanların, bu önemli görev sırasında yaşamlarını kaybedenler anılmaktadır. Dünya üzerinde tanımadıkları savaş ve doğal afet mağdurlarına yardım ulaştırabilmek için; ırk, din, mezhep gözetmeksizin çeşitli tehlikelere ve olumsuzluklara rağmen göğüs gerenlerin hakkını teslim etme ve onurlandırmak açısından 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü uluslararası insancıl hukuk ilkelerine uymanın önemini yeniden ifade etmek için bir fırsat olarak görülmektedir.

Dünya çapında meydana gelen saldırılarla ilgili Birleşmiş Milletlerin en son verileri, insani yardım çalışanlarına yönelik saldırılar; endişe verici bir hızla artma eğiliminde olduğu ve son on yılda, bir insani yardım çalışanının karşılaşabileceği hayati risk oranının dört kat arttığı belirtilmektedir. Çeşitli ülkelerde, devam eden çatışmalar ve güvensiz ortamların sadece insani yardım çalışanları değil; yerli halkın yaşamlarını da tehdit etmekle kalmamakta, aynı zamanda onların en güç durumda olan kişilere güvenlik içinde ulaşmalarını engellemektedir. Yardım örgütleri eğer güvensizlik devam ederse; faaliyetlerini durdurmaya veya tehlikeli bölgelerden çekilmek zorunda kalırsa, milyonlarca yardıma muhtaç kişi temel yardımlardan faydalanamayacaktır. Güvenliğin olmayışı, yaşam kurtarıcı çalışmalar yapan insani yardım kuruluşlarının önündeki başlıca engel olarak görülmektedir.

İnsani yardım alanında çalışanlar, çocuklara ve ailelerine; aşı, sağlık hizmetleri, temiz su ve sanitasyon gibi büyük ihtiyaç duydukları insani yardımlar ve temel sosyal hizmetler ulaştırmaktadır. Çalışanlar, binlerce çocuğun yaşamını yitirmesi ve sayısı belirsiz insanın her yıl acı çekmesini önlemektedir.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, yıl boyunca bugüne özel geniş çaplı faaliyetlerde bulunmaktadır.

Hipokratist – Sağlık Ansiklopedisi olarak bizler de insan canına kasteden her türlü saldırıyı kınıyor, dünyada barışı sağlama adına elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtmek istiyoruz.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa …