Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya İlk Yardım Günü

Dünya İlk Yardım Günü

Dünya İlk Yardım Günü; Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri FederasyonuIFRC tarafından her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü olarak 2000 yılında başlatılmıştır.

Dünya İlk Yardım Günü, 2003 yılından itibaren 188 ülkede aynı anda kutlanmaktadır. Her yıl farklı bir tema ile sorunlara ilk yardım ile ilgili konulara dikkat çekme amaçlanarak; Türkiye’de Türk Kızılayı, İl Sağlık Müdürlükleri ve bir çok dernek etkinlik düzenlemektedir. Her yıl Kızılhaç ve Kızılay Derneği temsilcilikleri, dünyada ilk yardımın faydaları konusunda bilinçlendirilerek, ilk yardım ihtiyacı ve onu kullanmanın doğru yolu konusunda farkındalık yaratmaktadır. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, kaza anında yardımcı olduğu ve insanların hayatlarını kurtarmada etkili olduğu ilk yardımın; herkes için ulaşılabilir olmasını amaçlayarak eğitimler düzenleyerek ilk yardım bilincinin geliştirilmesini sağlamaktadır.

İlk YardımHerhangi bir kaza ya da insan yaşamını tehlikeye düşüren bir durumda sağlık profesyonellerinin yardımı sağlanıncaya kadar insan yaşamının kurtarılması ile birlikte durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde tıbbi araç ve gereç aranmaksızın yapılan ilaçsız uygulamalar” şeklinde tanımlanmaktadır.

Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü tüm dünyada kutlanan İlk Yardım Günü; hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, hasta ve yaralı olan bireylerin yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülebilmesi, kötüleşmesinin önlenmesi ve iyileşmesinin kolaylaştırılması beraber ilk yardım sayısının artmasının yanında ilk yardım gerektirebilecek durumlarda ölüm ve sakatlanmaların azaltılması amaçlanmaktadır. Temel ilk yardım bilgisinin ciddi derecede önemli olduğu; günlük durumlarda ufak kazalardan, kriz durumlarının yanı sıra savaş bölgeleri ve doğal afetlerden etkilenen bölgelerdeki insanlara tıbbi yardım vermek insan yaşamını sürdürebilmesini sağlamaktadır.

Dünya İlk Yardım Günü

2020 Dünya İlk Yardım Günü Teması

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu IFRC; 2020 yılı İlk Yardım Günü‘nün temasını CoronavirüsCovid-19 nedeniyle “Korku Değil, Gerçekleri Yaymak” olarak belirlemiştir. Temel amacı, pandemi sırasında, hastaneler ve acil servisler bunalmış olabilir, temel ilk yardımı bilerek, öğrenilerek hayat kurtarmanın önemini vurgulamıştır.

2019 Dünya İlk Yardım Günü Teması

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu IFRC; 2019 yılı İlk Yardım Günü‘nün teması “İlk Yardım ve Dışlanan Kişiler” olarak belirlemiştir. Temel amacı, ilk yardımın her gün ve kriz durumunda yaralanmaları nasıl önleyebileceği ve hayat kurtarabileceği konusunda farkındalık yaratmaktır. Aynı zamanda ilk yardımın erişilebilirliğini de teşvik etmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Küresel İyot Eksikliği Günü

Küresel İyot Eksikliği Günü

Küresel İyot Eksikliği Günü veya Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü; iyotun yeteri kadar kullanımı …

Bir cevap yazın