Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Hepatit Günü

Dünya Hepatit Günü

Dünya Hepatit Günü; 2008 yılında Dünya Hepatit Birliği tarafından Dr. Baruch Blumberg‘in doğum günü olan 28 Temmuz Hepatit Günü olarak belirlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü 2010 yılının Mayıs ayında Hepatit gününü tanımasıyla “28 Temmuz Dünya Hepatit Günü” olarak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerle, kamuoyunun dikkati hepatit hastalıklarına ve neden olduğu hastalıklar hakkında dikkat çekilmesi amaçlanarak, farkındalık yaratılmaktadır.

Hepatit, Dr. Baruch Samuel Blumberg‘in 1967 yılında Hepatit B (HBV) virüsünü keşfetmesi ve 2 yıl sonra 1969 yılında da ilk Hepatit B aşısını geliştirmesi ile bu başarısı Dr. Blumberg‘e Nobel Tıp Ödülü kazandırmıştır.

Dünya çapında 325 milyon insan Hepatit B ya da Hepatit C hastalığından etkilendiği tahmin edilmektedir. Tedavi edilmezse bu hastalık siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği de dahil olmak üzere birçok soruna neden olmakla beraber yılda 1,4 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olmaktadır. . Tüberkülozdan sonra ikinci en bulaşıcı hastalık olan hepatit önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Hepatit genel olarak virüslerden bulaşmaktadır. Hepatit hastalığının 7 türü bulunmaktadır. A, E, F tipi hepatitler, su ve besin maddelerinin ağızdan alınması ile virüs bulaşmaktadır. B, C, D, G türü hepatitler ise kanla temas, tükürük ve cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün 2017 yılında yayınladığı küresel hepatit raporuna göre, viral hepatit, kronik hepatit B ile yaşayan yaklaşık 250 milyon insan ve kronik hepatit C ile yaşayan yaklaşık 70 milyon insan büyük bir küresel sağlık tehdidi oluşturmaktadır.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Evrensel Sağlık Güvencesi 

Dünya Sağlık Örgütü, ulusal ve bölgesel politika yapıcılarını teşvik ederek hepatit için politik ve finansal taahhütleri arttırarak; sağlıkla ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Evrensel Sağlık Güvencesi bağlamında; 2030 yılına kadar hepatit’in yok edilmesine ilişkin yeni maliyet tahminlerini vurgulayarak, hepatit’in önlenmesi ve tedavi hizmetlerine erişimleri hedeflemektedir.

Bu salgının farkındalığını arttırmak için her yıl 28 Temmuz, Dünya Hepatit Günü global etkinlikler ile tüm dünyadaki kuruluşlar; Hepatit Günü‘nü kullanarak farkındalığı ve viral hepatitin önlenmesi, taranması ve kontrol altına alınma çabalarını güçlendirmek için yapılması gerekenleri arttırmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa …