Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Fizyoterapi Günü

Dünya Fizyoterapi Günü

Dünya Fizyoterapi Günü, Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu (World Confederation of Physical Therapy WCPT) tarafından; konfederasyonun resmi olarak 1996 yılında ilk toplantı günü olan 8 Eylül Fizyoterapi Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Fizyoterapi Günü; konfederasyona üye 112 ülke dernekleri, her yıl 8 Eylül günü düzenledikleri genel ve bölgesel toplantılarla bilimsel ve sosyal içerikli çeşitli aktivitelerle fizyoterapistler bir araya gelmektedir. Dünya Fizyoterapi Konfederasyonuna üye olan ülkelerde bir araya gelen fizyoterapistler, fizyoterapistlik mesleklerini 8 Eylül günü fizyoterapi ve rehabilitasyon konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak ve toplumsal eğitim verme gibi bazı sosyal etkinliklerle kutlamakta ve meslek içi iletişim ve bilimsel etkinlikler de yaparak son gelişmeler ve yenilikleri meslektaşları ile paylaşımlarını artırmaktadırlar.

Dünya Fizyoterapi Konfederasyonunun 360.000’den fazla üyesi ile Dünya Fizyoterapi Gününde; fizyoterapistlerin birliği ve dayanışması ile yapılan aktivitelerle fizyoterapistler mesleklerinin toplum sağlığı ve iyilik haliyle yaşam kalitesi konusundaki özel rollerini göstermektedirler. Politika yapıcılar ve hükümetlere meslek ve hastaları adına kampanya, küresel toplum sağlığı için yaptıkları işi tanınması için çaba sarf eden fizyoterapistleri ve üye ülke derneklerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

2019 Teması

2019 teması; kronik ağrı, fiziksel terapi ve fiziksel aktivitenin insanların kronik ağrıyı yönetmelerine yardımcı olmadaki rolü üzerine odaklanmıştır.

Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu, dünyanın dört bir yanında üye kuruluşları ve fizyoterapistleri, bu mesajları kamuya ve politika yapıcılara iletmektedir.

Kampanya, kronik ağrıyı yönetmek için egzersiz kullanmanın yararları hakkında odaklanmıştır

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa …