Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya El Yıkama Günü

Dünya El Yıkama Günü

Dünya El Yıkama Günü; insanların el yıkama alışkanlığını geliştirmek amacıyla 15 Ekim 2008 tarihinde tüm dünyada “EL YIKAMA GÜNÜ” olarak başlatılmıştır

Dünya El Yıkama Günü; 2008 Ağustos ayında İsveç‘in Stockholm kentinde düzenlenen Dünya Su Haftası‘nda Küresel El Yıkama Ortaklığı – GHP tarafından; temiz içme suyu ve insan dışkısı ve kanalizasyonunun yeterli şekilde arıtılması ve atılması ile ilgili halk sağlığı koşullarınında “Uluslararası Sanitasyon Yılı” olarak kabul edilerek; ilk Küresel El Yıkama Günü olarak 15 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Küresel El Yıkama Ortaklığı -GHP; Yönlendirme Komitesi üyeleri olan Colgate-Palmolive, FHI 360, Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu, Procter & Gamble, UNICEF, Unilever, Buffalo Üniversitesi, USAID, Dünya Bankası Su ve Sanitasyon Programı ile Su Temini ve Sanitasyon İşbirliği Konseyi; Global El Yıkama Günü‘nün sabunla el yıkanmasına küresel ve yerel bir vizyon geliştirmiştir.

Dünyadaki insanları motive ederek el yıkama alışkanlıklarını harekete geçiren kampanyada gün boyunca kritik noktalarda elleri sabunla yıkanılmasının önemi vurgulanmaktadır. Küresel en yıkama kampanyasında, hastalıkların önlenmesinde en önemli faktör olarak sabunla el yıkama bilincini ve önleyici tedavi olarak; solunum ve bağırsak hastalıkları % 25 – 50 oranında azaltılabilmesi öngörülmektedir.

Kampanya; sabunla el yıkama gibi basit davranış değişiklikleri getirilerek çocukluk dönemi mortalite oranları ile birlikte solunum sistemi ve ishal hastalıklarını azaltmak için başlatılarak; sabunla el yıkama hareketinin, solunum hastalığının ölüm oranını % 25 azaltığı, ishal hastalıklarında da ölüm oranını % 50 azalttığı belirtilmektedir.

GHD ile birlikte el yıkama alışkanlıkları ve uygulamaları ile ilgili devam eden araştırmalar; yetişkinlerin el yıkama alışkanlıklarını değerlendirmek için çalışmalar yürütülmekte ve birçok insanın ellerini yıkarken sabun kullanmadığı tespit edilmiştir.

Küresel EL Yıkama Günü

Coronavirüs – Covid – 19 ve Sabunla El Yıkamanın Önemi

31 Aralık 2019 tarihinde, Çin’in Wuhan şehrinde yeni bir coronavirus türü olarak kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen; Yeni Koronavirüs Hastalığı – KOVID-19‘da solunum yolu virüsleri, virüs içeren balgam gibi maddeler ya da damlacıklar göz, burun ya da boğaz yoluyla vücudunuza girerek yayıldığı tespit edilmiştir. En sık görülen yayılma biçiminde eller aracı durumda olup; aynı zamanda virüsün bir kişiden diğerine geçmesinde de başlıca aracı durumunda olduğu saptanmıştır.

Pandemi sırasında virüsün yayılmasını önlemenin en ucuz, kolay ve önemli yollarından biri ellerin sabun ve suyla sık sık yıkanması olduğu; Dünya El Yıkama Günü‘nde dünyadaki tüm bireyleri SABUNLA EL YIKAMAYA davet ediyoruz.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü; Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği – OKSUD‘un teklifiyle 2014 yılından itibaren …

Bir cevap yazın