Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Artrit Günü

Dünya Artrit Günü

Dünya Artrit Günü; romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla 1996 yılından itibaren 12 Ekim günü tüm dünyada kutlanmaktadır.

Uluslararası Artrit ve Romatizma Derneği – ARI tarafından Romatizmal ve Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları hakkında küresel farkındalığı artırmak amacıyla 12 Ekim 1996 tarihinden itibaren Dünya Artrit Günü başlatılmış, Avrupa Romatizma ile Mücadele Birliği – EULAR tarafından yönetilerek farkındalık yaratma, aynı zamanda tüm dünyada kamu politikalarını etkilemenin yanı sıra romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları ile yaşayanlara destek olmak amacıyla geniş bir ağ oluşturulmuştur.

12 Ekim Dünya Artrit Günü; halka yönelik kamu spotları ile artritin erken tanısı konusunda bilinçlendirmek ve etkili tedavi ile aktif bir yaşamın mümkün olacağı vurgulanmaktadır. Artrit, fiziksel ve duygusal etkileri ile dünya genelinde engelliliğin önde gelen bir nedeni olduğunu gösteren karmaşık olmasının yanı sıra hala görünmeyen çok yönlü bir hastalığa küresel kampanyalarla dikkat çekilmektedir.

Kas-iskelet sistemi hastalıkları, dünyanın tüm bölgelerinde insanları yaşamları boyunca etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü 2017 verilerine göre Doğu Akdeniz Bölgesi ve Afrika Bölgesi’nde kas-iskelet rahatsızlıkları başlıca engellilik nedeni olarak gösterilmesinin yanında yaygınlığı yaşla birlikte artmaktadır.

Dünya Artrit Günü

Global Hastalık Yükü

Dünya Sağlık Örgütü Global Hastalık Yükü kapsamında, kas-iskelet sistemi koşullarının etkisine dair çalışmasında önemli bir engellilik yükünün olduğunu vurgulamaktadır. Global Hastalık Yükü çalışmasında, kas-iskelet sistemi küresel engelliliğin en yüksek faktörlerden biri olduğu; ilk olarak 1990 yılında ölçüldüğünden günümüze bel ağrısının engelliliğin önde gelen nedenlerden bir olmaya devam ettiğini göstermektedir. Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaygınlığı yaşa ve tanıya göre değişmekle birlikte; dünya genelinde insanların % 20 – % 33 arasında ağrılı bir kas-iskelet sistemi rahatsızlığı yaşadığını işaret etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün Küresel Yaşlanma ve Yetişkin Sağlığı çalışmasından elde edilen verilerin analizi; düşük sosyo-ekonomik konumda olanlar arasında, düşük ve orta gelirli ortamlarda artritin yüksek hızda ilerlediğini göstermektedir. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı ve üretimin azalmasını etkileyen önemli faktörlerden biri haline gelmiştir.

Artrit toplulukları, Dünya Artrit Günü kapsamında; yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra tanı ve tedavi giderleri ve iş gücü kaybı ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gösterilmektedir. yaşamı değiştiren bilgi ve kaynaklar, optimal bakıma erişim, bilimdeki gelişmeler ve toplum bağlantıları aracılığıyla, romatizmal ve kas-iskelet sistemi hastalıkları olan kişileri doğrudan ilgilendiren konular hakkında farkındalık yaratmaya ve sürdürmeye yardımcı olarak, ailelere sağlıklı bir yaşam sürmek için kişiselleştirilmiş planlar geliştirmelerinde rehberlik etmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü; Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği – OKSUD‘un teklifiyle 2014 yılından itibaren …

Bir cevap yazın