Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Anestezi Günü

Dünya Anestezi Günü

Dünya Anestezi Günü; dietil eter anestezisinin ilk başarılı gösterimi olan 16 Ekim 1846 tarihini anmak için tüm dünyada kutlanmaktadır.

ABD‘de Harvard Tıp Fakültesine bağlı Massachusetts General Hospital‘da tıp tarihinin en önemli olaylarından biri olan ilk anestezi uygulaması; Dr. William Morton tarafından eter kullanılarak gerçekleştirildiği 16 Ekim gününü 1903 yılından itibaren Dünya Anestezi Günü olarak özel etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünya Anestezi Günü

Dünya Anestezi Günü kapsamında; sürdürülebilir ve doğa dostu anestezi uygulamalarını geliştirilmesi başta olmak üzere Birleşmiş Milletler ve tüm ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla birlikte; teknolojik gelişmeler ve ilerlemeler ışığında, hasta güvenliği ve çalışan güvenliği ile ekonomik ve ekolojik anestezi uygulamaları ele alınmaktadır. Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı hekimler; bilimsel gelişmeler ışığında klinikler, ameliyathaneler ve yoğun bakım ünitelerinde kritik hasta bakımının yanı sıra Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan tüm dünyayı saran ve sarsan, coronavirüs – covid-19 pandemisi günlerinde, anesteziyoloji ve reanimasyon biliminin ve onun uygulayıcısı hekimlerin önemi ve gerekliliği kavranması ile 16 Ekim 2020 Dünya Aneztesi Günü kutlamaları daha önemli hale gelmiştir.

Dünya Anestezistler Dernekleri Federasyonu, Dünya Anestezi Gününde her yıl 134’ün üzerinde Anestezi Toplulukları ile 150’nin üzerinde ülkeden katılan anestezistleri temsilen; yüksek seviyelerde mesleki yorgunluk, tükenmişlik sendromu, kimyasal bağımlılık, zihinsel depresyon, intihar düşüncesi gibi iş sağlığı ile hasta güvenliği arasındaki bağlantıları konuşarak iş sağlığını iyileştirmeye yönelik farkındalık oluşturmaktadır. Mesleki yorgunluğun ana faktörlerden biri olduğu krizlerin yaygınlığı; mesleki ihtiyaç konusunda farkındalık yaratmak için 2020 yılı kampanyası dünya genelindeki anestezistler arasında “SESLİ OLUN” çağrısı yapmıştır.

16 Ekim 2020 Dünya Anestezi Günü kampanyası, poster paylaşımının yanı sıra; ameliyathane ekibi ile fotoğraf paylaşımı #DünyaAnesteziGünü #Sağlık #WorldAnaesthesiaDay #WAD2020 #Wellbeing hashtagleri ile sosyal medyada seslerini duyurmaktadır. Mesleki refah uygulamalarında; iş yeri risk değerlendirmeleri ile rutin dinlenme molaları, iş günü boyunca uygun şekilde beslenmenin yanı sıra; iyi bir iş-yaşam dengesini teşvik ve duygusal zeka, işbirliği içinde çalışma, empati ve şefkatle mesleki sağlık hakkındaki refah düzeyleri tartışılmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü

Dünya Odyologlar Günü; Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği – OKSUD‘un teklifiyle 2014 yılından itibaren …

Bir cevap yazın