Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı

Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı

Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı, Uluslararası Akciğer Kanseri Araştırma Birliği (IASLC) öncülüğünde akciğer kanseri hakkında toplumu bilinçlendirmek amacıyla; 1 – 30 Kasım tarihleri arasında, dünyadaki pek çok ülke Kasım ayı boyunca akciğer kanserine odaklanmak için çeşitli medya temsilcileriyle birlikte farkındalık yaratmak ve bazı etkinlikler hazırlanmaktadır.

Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı, dünya genelinde akciğer kanseri hastalarının sonuçlarını iyileştirmek amacıyla; her Kasım ayında 100’den fazla ülkede uluslararası lider araştırma örgütlerinin araştırmalarındaki son gelişmeler ile riskler ve faktörler hakkında bilgilendirilmektedir.

Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı 

Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı, akciğer kanseri ile ilgili mesajların yayılmasına yardımcı olmak için; son yıllardaki yeni araştırma, teşhis ve tedavi atılımlarının hastalara ve ailelerine yeni bir umut getirmektedir. Halkı hastalıklar ve nedenleri hakkında daha iyi eğiterek; akciğer kanseri olan diğer birçok hastalığın aksine, etkili risk azaltma ve tedavi seçenekleri konusunda hem hastalar, hem de doktorlar bilinçlendirilmektedir.

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir hastalık olarak görülmüş; ancak sigara içimi ile birlikte yeni olgularının sayısı giderek artmış ve dünyada en yaygın kanser türü haline gelmiştir. Akciğer kanserleri, kanser vakalarının % 12.8’ini ve dünya çapında kanser ölümlerinin % 17.8’ini oluşturmaktadır. Akciğer kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Kanser gelişiminde rol oynayan faktörler arasında tütün ürünleri, endüstriyel ürünler (uranyum, radyasyon, asbest), hava kirliliği ve beslenme eksiklikleri sayılabilir. Son çalışmalar, akciğer kanseri riskini artıran kritik faktörün, kanserojen materyallerin uzun süreli solunumu olduğunu göstermiştir.

Türkiye’de en son yayınlanan Sağlık Bakanlığı verilerine göre; yılda her yüz bin erkeğin 280’inde, her yüz bin kadının 190’ında kanser gelişmektedir. Türkiye kanser yeni olgularının sayısı, dünya ortalamasının üzerinde seyrederken, Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere oranla kanser açısından; hem kadınlarda, hem de erkeklerde daha düşük bir hızda olduğu görülmektedir. Türkiye’deki ilk 5 kanser türü gelişmiş ülkelerle benzerlik göstermektedir. Erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen kanser türleri arasında gösterilmektedir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre kanserde geçmiş yıllarda görülen artış hızının durağanlaştığı görülmektedir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

Engelliler Haftası; Birleşmiş Milletler‘e üye 156 ülkede, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında her gün …