Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya AIDS Günü

Dünya AIDS Günü

Dünya AIDS Günü; HIV/AIDS‘in ilk tanımlandığı 1988 yılından günümüze 1 Aralık tarihi olarak kabul edilmiş ilk küresel sağlık günüdür. Dünyadaki insanların HIV ile yaşayan milyonlarca insanla dayanışma sergilemek, mücadelede birleşmesi, HIV ile yaşayan insanlara destek göstermesi ve AIDS ile ilgili hastalıklardan yaşamını yitirenler anılmaktadır.

Acquired Immune Deficiency Syndrome (AIDS), Türkçe “Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu” olarak geçmiş; insanın bağışıklık sistemini yok eden HIV kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır. HIV virüsünün yol açtığı ilk AIDS vakasına 1981 yılında ABD‘nin California eyaletinde rastladı. HIV/AIDS yaygın olarak Afrika kıtasında görülmesine rağmen; din, dil, ırk, cinsiyet ve ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmakta ve ülke ekonomilerine önemli ölçüde yük getirmektedir. Henüz etkili aşısı olmayan HIV/AIDS ile en etkili mücadele yolu, bu virüsün bulaşma yollarını bilerek etkin bir biçimde korunmaktır.

Küresel olarak, virüsü olan tahmini 36 milyondan fazla insan bulunmaktadır. Virüs tanımlandığı günden beri 35 milyondan fazla insan, HIV/AIDS‘den yaşamını yitirmiştir. HIV tedavisinde bilimsel ilerlemeler kaydedilmiş, HIV ile yaşayan insanları korumak için yasalar ve durum hakkında çok fazla şey yapılmasına rağmen, insanlar kendilerini ve başkalarını nasıl koruyacakları hakkında gerçekleri bilmiyorlar, damgalanma ve ayrımcılık ile yaşayan pek çok insan için bir gerçek olmaya devam ediyor.

Dünya AIDS Günü kamuoyuna ve hükümetlere, HIV/AIDS‘i hatırlatır; bağış toplamak, farkındalığı arttırmak, önyargıyla savaşmak ve eğitimi geliştirmek için hala hayati bir ihtiyaçtır.

Hakkında hipokratist

Check Also

Dünya Kızılhaç Kızılay Günü

Dünya Kızılhaç Kızılay Günü

Dünya Kızılhaç Kızılay Günü, dünyanın en büyük insani yardım kuruluşları olan Kızılay ve Kızılhaç haraketlerinin; …