Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Ağız Sağlığı Günü

Dünya Ağız Sağlığı Günü

Dünya Ağız Sağlığı Günü; ilk kez 2007 yılında Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) kurucusu Dr. Charles Godon‘un doğum tarihi 12 Eylül olarak belirlenmiştir. Ancak, Eylül ayında gerçekleşen Dünya Diş Hekimliği Kongresi ile anlaşmazlığın yaşanmaması için kampanya 20 Mart olarak değiştirildikten sonra ilk olarak 2013 yılında resmen kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Ağız Sağlığı Günü

20 Mart tarihi şu şekilde belirlenmiştir:

  • Yaşlılar, sağlıklı sayılmak için yaşamlarının sonunda toplam 20 doğal diş olmalıdır
  • Çocukların 20 bebek dişi olmalıdır.
  • Sağlıklı yetişkinlerde toplam 32 diş ve 0 diş boşluğu olmalıdır.

Sayısal olarak ifade edildiğinde bu 3/20 dolayısıyla 20 Mart olarak çevrilebilir.

Her yıl 20 Mart günü küresel olarak tüm üye ülkelerle geniş kapsamlı küresel ağız sağlığı kampanyası gerçekleşmektedir. Tüm ağız sağlığı toplulukları; bir halk sağlığı sorunu olan genel ağız hastalıkları ve diş sağlığı yükünü azaltmaya yönelik yardımcı olacak politikalar ve etkinliklerle kutlanmaktadır.

Sağlık politikalarında farkındalık yaratmak üzere; Sağlık Bakanlığı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Dişhekimi Milletvekilleri, tıp ve diş hekimliği alanındaki bilimsel dernekler, endüstri ve ağız bakım ürünleri firma temsilcileri ile diş teknisyenleri temsilcileri her yıl 20 Mart 2018 tarihinde ağız hastalıklarının önlenmesi ve kontrolü konusunda; herkesin iyi ağız sağlığını teşvik etmek ve bireyleri her yaştan sağlıklı bir ağız sağlamalarını güçlendirmek için bir araya gelmektedir.

Dünya Dişhekimleri Birliği , her ülkede Dünya Ağız Sağlığı Günü’nü gerçek anlamda küresel bir hareket oluşturmak için dünya çapında eylemler gerçekleştirmektedir. Toplumların ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalığını arttırmak ve Ağız Sağlığı Günü’nü yaygınlaştırmak için uzmanlarla birlikte hareket etmektedir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa …