Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Doktorlar / Dr. Sami Ulus

Dr. Sami Ulus

Dr.Sami Ulus 1904 yılında Üsküdar doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Üsküdar‘da tamamlamış; devamında 1922 – 1926 yılları arasında Tıbbiye eğitimi almıştır. Askerlik hizmetini Tıbbiye Mektebi 4. son sınıfını okurken Gülhane Askeri Hastanesi’nde yapmıştır. 1926 yılında tıp doktoru olmuştur.

Dr.Sami Ulus; 1927 yılında ihtisasını İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hekimliğinde başlamıştır. İhtisasını 1929 yılında tamamlayarak ve Ankara’ya çocuk hekimi olarak atanmıştır.

Dr. Ulus; Ankara’da 1936 – 1957 yılları arasında iki ayrı hastanede hizmet verdiği dönemde gözlem ve nüfus artışıyla beraber ihtiyaç duyulan tedavi ve ihtisas eğitimleri verilebilen bir çocuk hastanesi kurulmasına öncülük etmiştir. 1954 yılında yapımına başlanan ve 1957 yılında Ankara Hastanesi adı ile hizmet vermeye başlayan hastanenin çocuk doktorluğunu yapmıştır. 1961 yılında Ankara Hastanesine başhekim olmasından sonra, Dr. Ulus’un kişisel gayret ve çalışmaları sonrası Vehbi Koç‘un bağışladığı bina Sağlık Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılarak; 1963 yılında 150 yatak kapasitesi ile Ankara Çocuk Hastanesi adıyla hizmete girmiştir.

Çocuk Bakımı
Çocuk Bakımı

Dr. Sami Ulus iki tıbbi eser yazmıştır. İlk eserinin basımı 1944 yılında ”Çocuk Bakımı” adlı kitabıdır. Milli Eğitim Bakanlığı; İstanbul Maarif Vekaleti Kız Teknik Öğretim Okulları adına basılan kitap yıllarca orta okulların son sınıflarında ders kitabı olarak okutulmuştur.

Süt Çocuğu Hastalıkları
Süt Çocuğu Hastalıkları

Kitabın içeriğinde; bulaşıcı hastalıklar, çocuk hastalıkları, çocuğun beslenmesi, çocukluk çağları, çocuklara hayvan sütü verme metodu, çocuk mamaları, hasta çocuklara bakım ve vaktinden önce doğan çocuklar konularına yer verilmiştir. İkinci eserini 1948 yılında basılan “Süt Çocuğu Hastalıkları” adındaki eseri, yıllarca Çocuk Doktorlarının başvuru kaynağı olmuştur.

Dr. Sami Ulus‘un çaba ve çalışmaları sonrasında 4 yıl başhekim olarak Ankara Çocuk Hastanesi’nde görev yapmış ve 1965 yılında görevi başında 61 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof.Dr.Gökhan Hotamışlıgil; 24 Haziran 1962 tarihinde Rize‘nin Pazar ilçesinde doğmuştur. Akademisyen, tıp doktoru ve tıp …