Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Yeni
Ana Sayfa / Doktorlar / Dr. Safiye Ali

Dr. Safiye Ali

Dr.Safiye Ali, 2 Şubat 1894 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Türk tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Ailesi, Osmanlı Devleti döneminde çeşitli hizmetleri ile tanınmış; Babası Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit‘in yaverlerinden Ali Kırat Paşa, annesi 17 yıl Mekke Şeyh-ül-Haremliği yapmış Şamlı Hacı Emin Paşa‘nın kızı Emine Hasene Hanım‘dır.

Dedesi Hacı Emin Paşa‘nın Valideçeşme‘deki konağında büyüyen Dr.Safiye Ali, ailesi tarafından iyi bir eğitim verilmiş; Amerikan Kız Koleji‘nde öğrenim görerek 1916 yılında kolejden mezun olmuştur. Darülfünun Tıp Fakültesi (İstanbul Tıp Fakültesi) kadın öğrenci kabul etmediği için doktor olmak için okul dışında da yabancı dil eğitimi alan Dr.Safiye Ali; I. Dünya Savaşı sırasında dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Bey‘in yardımları ile devlet bursu alarak Almanya’da Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmüş ve birincilik ile tamamlayarak 1921 yılında “bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması” hakkındaki tezi ile diplomasını alarak doktor ünvanını kazanmıştır. İstanbul’a dönen Dr.Safiye Ali; altı hafta sonra Wüerzburg Julius-Maximilians Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kadın hastalıkları ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya’ya gitti. Burada eşi Dr. Ferdinand Krekeler (Ferdi Ali) ile evlenmiştir.

Dr. Safiye Ali, 1923 yılında Türkiye’nin ilk Türk kadın doktoru olarak Sıhhiye ve Muâvenet-i İçtimâiyye Vekâleti’nde kurulan bir komisyon tarafından onaylanması sonucu tababet icazetnamesini alıp; eşi ile birlikte İstanbul, Cağaloğlu’nda muayenehane açmıştır. İlk zamanlar kadın olduğu için muayenehanesine kimse gelmemiş; hatta kadın olduğu için düşük vizite ücreti ödemek isteyenler olduğundan zor günler geçirmiştir.

Himaye-i Etfal Cemiyeti Süt Damlası Bakım Evi Günleri

1924 yılında Kızılhaç tarafından Himaye-i Etfal Cemiyeti Süt Damlası Bakım Evi‘nin başına geçip, anne sütünden kesilen ve steril süt içme imkanından mahrum olan çocuklar için gönüllü çalışmalar kazandırmıştır. Ayrıca sütten kesilmiş 1 yaş sonrası hasta ve zayıf çocukların bakımı ile ilgilenmek üzere Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesi‘ni kurmuştur. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçmiştir.

Dr.Safiye Ali Uluslararası Kadın Doktorlar Cemiyeti’nde

Dr. Safiye Ali, tıp dünyasındaki bilgisini ve temsilini üç farklı uluslararası akademik kongrelere de taşıyarak ülkesini temsil etme fırsatı bulmuştur. 1924 yılı içerisinde 18 farklı ülkeden 300 kadın doktorun katıldığı Londra’da düzenlenen Uluslararası Kadın Doktorlar Cemiyeti’nin kongresi ve Budapeşte’de Etfale Muavenet Beynelmilel İttihadı Kongresi’ne Hilal-i Ahmer Cemiyeti delegesi olarak katılmıştır. Üçüncü olarak 1928 yılında Uluslararası Kadın Doktorlar Cemiyeti’nin Bolonya’da yaptığı kongreye merkez heyeti üyesi bulunduğu bu Cemiyet’in davetiyle katılarak edindiği sosyal ve bilimsel izlenimleri Servet-i Fünun‘da yayımlanmıştır. En başarılı olduğu dönemde Süt Damlası Bakım Evi‘nden istifa etmek zorunda kalmıştır.

1928 yılında sadece muayenehane doktorluğu yapan, İstanbul’da muayenehanesi olan hekimler arasındaki tek kadındı. İstanbul’da beş yıl doktorluk yapan Dr. Safiye Ali, karşılıksız olarak anne – çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçmiştir.

Dr. Safiye Ali, 1929 yılında Türkiye’den sonra memleket olarak gördüğü ve uzun yıllar yaşadığı Almanya Dortmund’a giderek orada hekimlik mesleğine göz hekimliği yapan eşi ile birlikte devam etmiştir. 1938 yılında meme kitlesi tanısı ile; ameliyatlar ve tedaviler ile geçen ikinci dünya savaşı yılları sırasında gerçekleşen bombardımandan dolayı muayenehaneleri küle dönüşmüştür. Sonrasında, sağlık sorunları ile yaşamını sürdürüp, meslekleri gereği yılmadan mücadele veren ikili savaşın ardından yorgun düştüler ve İstanbul’a dönüş yaptı. Kadıköy’de bir muayenehane açtı ve yaşamlarını burada sürdürmeye başladılar. Ne var ki, üstesinden gelmek için mücadele ettiği hastalığının tekrardan nüksetmesi üzerine Almanya’ya döndü. Ancak hastalığı her geçen gün ilerledi ve vücudu tedaviye yanıt vermedi. Dr. Safiye Ali, 5 Temmuz 1952 günü Almanya’nın Dortmund şehrinde vefat etmiştir.

 

About hipokratist

Check Also

Dr. Marko Paşa

Dr. Marko Paşa

Dr.Marko Paşa ya da Marko Pitsipios; 1824 yılında Yunanistan, Syros Adası’nda doğmuştur. Rum asıllı Osmanlı …