Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Doktorlar / Dr. Maurice Nicolle

Dr. Maurice Nicolle

Dr.Maurice Nicolle, Mart 1862 yılında Fransa‘nın kuzeybatısında Yukarı Normandiya bölgesinde yer alan Rouen’de doğmuştur. Fransız doktor ve mikrobiyologdur.

Dr. Maurice Nicolle

Babası Dr. Eugène Nicolle, iki kardeşinden birisi olan 1928 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü‘ne layık görülen biyolog Dr. Charles Nicolle ve diğer kardeşi ise müze küratörü ve sanat eleştirmeni Marcel Nicolle; oğlu ise fizikçi ve biyokimyacı Jacques Nicolle‘dir .

Lise öğrenimini 1869-1879 yılları arasında Rouen‘de Corneille lisesinde tamamlayan Dr. Nicolle; ilk tıp eğitimine 1879 yılında Rouen’de Hospice GénéralGenel Darülaceze‘de başlamış, ardından 1882 yılında Hôtel-Dieu de Paris’te devam ederek, 22. Askeri Sıhhiye Birliği’nde göreve başlamıştır. 1885 yılında Paris Hastaneleri‘nde staj yapmaya başayan Dr. Nicolle; 1887 yılında Würzburg Üniversitesi‘nden histolog Albert von Kölliker‘in yanında stajını bir süre sürdürmüştür.

1888 yılında patolog Dr. Maurice Letulle ile birlikte “Vasküler orijinli kardiyak sklerozlarda kalbin elastik dokusu – Le tissu élastique du coeur dans les scléroses cardiaques d’origine vasculaire” başlıklı ilk bilimsel makalesini yayımlamıştır. 1890 yılında kalp kası ile ilgili tezinin doktorasını tamamlayarak; aynı yıl Pasteur Enstitüsü’nün mikrobiyoloji kurslarına devam ederek, mikroorganizmaları renklendirme teknikleriyle ilgilenmeye başladığı ve İsviçreli göz doktoru Victor Morax ile bir teknik geliştirdiği araştırmalarını bu alana kaydırmıştır. 1893 yılında mikroorganizmaları boyama teknikleri ile ilgili Dr. Victor Morax ile birlikte bakterilerin ağız ve burnun bazı kısımlarında yer alan, solunum yollarında yapışkan mukusla kaplı silia adı verilen özel kılları boyamada yeni bir yöntem keşfettiklerini duyurmuş ve bu yönteme “Nicolle-Morax” adı verilmiştir. Rumen doktor ve mikrobiyolog Jean Cantacuzène ile daha iyi renklendirmek için amonyaklı rutenyum oksiklorür kullanılmasını yayınlamıştır.

Bakteriyolojihâne-i Şâhâne

Dr.Maurice Nicolle, 1893 yılında Pasteur Enstitüsü’nde asistan konumundayken Osmanlı Devleti hükümdarı Sultan II. Abdülhamid‘in isteği üzerine İstanbul‘a gönderilmiştir. Bakteriyolojihâne-i Şâhâne‘nin ilk Müdürü olarak göreve başlamış; kolera, bakteriyel hastalıklar, ultra virüslü ve protozoalı olanlar ve difteri toksininin hazırlanması için yöntemlerin geliştirilmesi üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Dr. Nicolle; Türk doktor ve veterinerlere de kurslar vermiş ve 1900 yılında Ukraynalı asıllı Nobel Ödüllü mikrobiyolog Élie Metchnikoff‘un görüşlerini benimsediği “Genel Mikrobiyoloji ElemanlarıLes Elémentsde Microbiologie Générale” başlığı altında dersini yayımlamıştır. 1901 yılında Türk makamlarının Fransız temsilcilerle anlaşmazlıklarının ardından bakteriyolojihâne-i şâhâne‘de görevinden istifa ederek, Pasteur Enstitüsü‘ne geri dönmüştür. 1918 yılında “Biyoloji CemiyetiSociété de biologie” üyeliğine kabul edilmiştir.

Pasteur Enstitüsü‘nde 1902 yılında genç araştırmacılarla birlikte; diyastazlar, renklendirme konuları, kemoterapi, deneysel gine sümüğü hakkında araştırmalarının yanı sıra; sümük basilinin aşılanması ve antikorlar, antijenler, toksinler ve antitoksinlerin bağışıklık üzerindeki etki şeklini takiben aşırı duyarlılık ve bağışıklık fenomenlerini incelemiştir. 1910 yılında Pasteur Enstitüsü‘nde mikrobiyoloji derslerinin laboratuvar başkanı olarak görev almıştır. 1920 yılında vücudunun sağ tarafında bir felç inmesinin ardından, 1926 yılında ikinci felç inmesi sonucu zorunlu olarak emekliye ayrılmıştır.

Dr. Maurice Nicolle; 1932 yılında 70 yaşında Paris‘te yaşamını yitirmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Ömer Özkan

Prof. Dr. Ömer Özkan

Prof.Dr.Ömer Özkan; 1971 yılında Ankara‘da doğmuştur. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Profesörü, Akademisyendir. Evli ve …