Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Bilim İnsanları / Dr. Dilek Gürsoy

Dr. Dilek Gürsoy

Dr.Dilek Gürsoy, 1976 yılında Düsseldorf yakınlarındaki Neuss kentinde doğmuştur. Türk kalp cerrahıdır. Avrupa’da ilk kadın kalp cerrahıdır.

1960’lı yıllarda Ordu Fatsalı bir işçi ailenin iki çocuğundan biri olan Dilek Gürsoy; 1986 yılında 10 yaşında babasını kalp yetmezliği sonucu kaybetmiştir. Düsseldorf Tıp Fakültesi’nden kalp cerrahı olarak mezun olmuştur.

Dr.Dilek Gürsoy; 2012 yılında, yapay bir kalbi vücudun içine koyan (implante) Avrupa’da ilk kadın kalp cerrahı olmuştur. Dr. Gürsoy; kablolar ve harici güç kaynakları olmadan yeni tip bir yapay kalp geliştirmek için kalp cerrahı Dr. Reiner Körfer ile birlikte çalışmıştır.

Almanya’da ödülüne layık görüldü. Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödüllerinde yılın doktoru olarak layık görülen Türk doktor Dilek Gürsoy, Avrupa’nın ilk kadın yapay kalp cerrahı unvanının da sahiptir.

Almanya, Avusturya ve İsviçre’de tıp alanında başarılı çalışmalar yapan hekimlere ve tıbbi kuruluşlara verilen Alman Tıp Ödülü (German Medical Award) Kasım ayının 2019 yılında Avrupa’da yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın cerrah olan Dr. Dilek Gürsoy layık görülmüştür.

Yapay kalp konusunda laboratuvar çalışmalarını sürdüren Dr. Gürsoy; üzerinde çalıştığı sistem kabloyu ortadan kaldırarak, rahatsız edici sesleri yok ederek, yapay zeka ile bağlantılı bir sistem hedeflemektedir.

Dr. Dilek Gürsoy; Mart 2019’dan bu yana, Siegburg’daki Helios kliniğinde kalp cerrahisi bölümü danışmanı cerrah ve LVAD programının direktörü olarak çalışmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Aziz Sancar

Prof.Dr.Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Savur, Mardin’de doğmuştur. Türk akademisyen, Biyokimyager, Moleküler Biyolog ve …