Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü (Fight Club); Chuck Palahniuk‘in 1996 yılında tarafından yazılmış olan Fight Club isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir. 1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiş ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Brothers yapmıştır.

Tekdüze yaşamı ve ünlü bir otomobil firmasında başarılı bir iş hayatı olan fakat bunun yanında ailesi ve herhangi bir yakın arkadaşı olmayan Jack’in (Edward Norton) kronik uykusuzluk sorunuyla hayatı çekilmez bir hale gelmiştir. Jack doktorunun tavsiyesi üzerine çeşitli hastalıklardan kurtulan insanlar için grup terapisi seanslarına katılır. Jack bu toplantılar esnasında Marla’yla (Helena Bonham Carter) tanışır; o da Jack gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack ve Marla’nın kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi olarak çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden (Brad Pitt) olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır.

İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler’ın Jack’in ona vurması için kışkırtacaktır. Tyler ve Jack’in aralarında başlayan bu kavga Jack’in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack, Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulüpte sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen Dövüş kulübü ve Tyler bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.

Tyler ve Jack’in olaylara verdikleri tepkiler paralellik kazanmaya başlar. Dövüş kulübü ise kapital dünyada kendini önemsiz ve dışlanmış hisseden insanlar için bir buluşma noktası olma özelliğini edinir. Durum her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar ve gün geçtikçe üye sayısı ve derinliği artar. Jack bu olaylar olurken Tyler’ın kendisine bilerek bilgi vermediği bir Kıyamet Projesi‘nden haberdar olur ve Tyler’ın onu yalnız bırakması ile şok geçirir. Onu bulabilmek için birçok dünya şehrine gider ve gittiği her şehirde kulübün ne kadar geliştiğini ve o şehirlere de yayıldığını görür. Artık kontrol edilemeyen bu ilerleyişe son vermek isteyen Jack, harekete geçer ve Kıyamet Projesi‘ni polise anlatır. Kıyamet Projesi büyük bankaların merkezlerinin havaya uçurularak bütün hesapların silinmesi ve insanların borçsuz olarak yeni bir hayata başlamasını esas alır.

Dövüş Kulübü kitabının ve filminin elde ettiği büyük başarı üzerine bilgisayar oyunu da çıkarılmış ancak hayranları tarafından ticari amaçlı olmakla suçlanmıştır.

Dövüş Kulübü – Fight Club

  • Yapım : 1999
  • Tür : Dram
  • Süre : 139 dakika
  • Yönetmen : David Fincher
  • Senaryo : Jim Uhls
  • Oyuncular : Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Zach Grenier, Jared Leto
  • Yapımcı : Arnon Milchan
  • Müzik : Dust Brothers
  • Ülke : ABD, Almanya

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Zeka

Zeka

Zeka – Wit; aynı isimde 1999 yılında Pulitzer ödülü kazanmış Margaret Edson‘ın tiyatro oyunundan uyarlanan …