Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Diş Hekimliği Günü

Diş Hekimliği Günü

Diş Hekimliği Günü; Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 1996 yılında aldığı kararla, Türkiye’nin ilk Diş Hekimliği Okulu’nun kurulduğu 22 Kasım 1908 tarihi olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Diş Hekimliği Günü; Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın destek ve onayı ile Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını da 22 Kasım tarihinin içine alarak bugünkü şeklini almıştır. Türk Diş Hekimleri Birliği ve Odalarının koruyucu diş hekimliği hizmetleri konusunda dikkat çekilmesi ile birlikte; diş hekimliği hizmetlerine yönelik kamuoyunda farkındalık oluşturularak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Etkinlikler

Ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere diş hastalıkları; Türkiye’nin tüm bölgelerinde en sık görülen halk sağlığı sorunları arasında gösterilmektedir. Etkinlikler kapsamında, toplumun diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, yaşam kalitesini etkileyen ve önemli sağlık sorunlarına yol açan ağız diş hastalıklarının; çocuklarda büyüme ve gelişmenin yanı sıra, erken doğum, şeker, kalp-damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde önemli rol oynadığı belirtilmektedir. Tedavilerdeki gecikmenin ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığı bozduğu; ağız sağlığına ayrılan bütçenin katlanarak artması 22 Kasım‘ı içine alan hafta boyunca vurgulanmaktadır.

Diş Hekimliği Günü ve hafta boyunca; ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu diş hekimliği hizmetleri kavramı alınan önlemlerle engellenmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Hastalıklar açığa çıktığında ise hızlı tedavi edilmelerinin önemi ile diş hekimine gitme sıklığını, kronik ve yıkıcı özellikte olan ağız ve diş sorunlarında tedavinin hastalık çok ilerlemeden gerçekleşmesi yönünde bilgilendirici afiş ve broşürlerle; Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları halkı bilinçlendirmek üzere çalışmalar yapmaktadır.

Türkiye’de 22 Kasım haftası boyunca kamu, üniversite ve serbest olarak hizmet veren tüm diş hekimlerinin tümünün katılımını sağlayarak; koruyucu diş hekimliği hizmetleri kapsamında, topluma yaygın bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak sağlık politikaları Türk Diş Hekimleri Birliği’nin katkısı ile geliştirilerek, Toplum Ağız Diş Sağlığı verilerinin Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diş Hekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılması için bilimsel çalışmalar ve toplantılar gerçekleştirilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü; tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme bozukluklarına çekmek amacıyla 2000 yılından itibaren …