Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Bölümler / Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları veya Dermatoz; deri, saç ve tüm vücudu kas ve ter bezleri ile kapsayan vücut sistemini etkileyen herhangi bir tıbbi durumdur.

Deri Hastalıkları; ciltte görülen hastalıklar olmakla beraber, insan cildini etkileyen yüzlerce deri hastalığına rastlanmaktadır. Deri hastalıkları ile ilgilenen dermatoloji anabilim dalıdır.

Deri tüm vücudu örten en büyük organ olmasının yanında, görevi; vücut ısı kontrolünü sağlaması, gaz alışverişi yaparak solunuma yardımcı olup, terleyerek boşaltım sağlamaktadır. Deri, vücudu dış etkenlerden koruduğu için bağışıklıkla da ilgili metabolik fonksiyonlara sahiptir.

Deri hastalıklarının çoğu önemsiz gibi görülebilir ancak ciddi bir sorunu gösterebilmekle beraber, çok farklı çeşitleri olmasıyla birlikte insan cildini etkileyen yüzlerce deri hastalığına rastlanmaktadır. Deri Hastalıklarında birbirine benzer belirtileri olan ve bu nedenle aralarındaki farklar çok önemlidir. Deri hastalıklarının belirtileri ve ciddiyeti de büyük ölçüde değişmektedir. Bazı durumlarda farklı sebeplere sahipken, genetik durumlara bağlı olarak da görülmektedir. Çoğu cilt rahatsızlıkları küçük ve geçici olarak ağrısız kolay tedavi edilebilmekte; bazı durumlarda ise kalıcı ve ağrılı olarak hayati tehlike arz edebilmektedir.

Deri hastalıkları geniş bir hastalık yelpazesine sahip olup; patolojik olmayan durumları kapsamaktadır. Poliklinik ziyaretlerinin pek çoğu cilt hastalıkları çok az olmasına rağmen yüzlerce deri hastalığı tanımlanmıştır. Patogenetik çoğunlukla bilinmemekle beraber, bu koşulların genellikle birçoğunda bilimsel inceleme veya hastalıkları sınıflandırma zorlukları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, günümüzdeki ders kitaplarının çoğu, sümükdoku (mukoza) koşulları, canlıların yapı ve biçimi (morfoloji) koşulları gibi konularda bir sınıflandırma sunmaktadır.

Deri Hastalıklarında klinik olarak, herhangi bir deri durumunun teşhisi; kol-baş-bacak gibi yerlerdeki belirtiler, yanma-batma-kaşıntı-sızlama ve vücutta bir şey dolanıyormuş hissi, ağrı, hızlı başlayan ya da kısa süreli veya kronik olarak da dahil olmak üzere mevcut deri yapısında görülen bozukluk, doku bozukluğu ile ilgili bilgi toplayarak yapılmaktadır. Yapı ve biçim olarak da; leke, 1 cm’den küçük kabarıklık, kese/kesecikler ve kırmızı, mavi, kahverengi, siyah, beyaz, sarı renklerden oluşan düzeni açısından birçok durumda tanı genellikle klinik sunum ve laboratuvar verileri ile ilişkili olabilen doku bilimi açısından bilgi sağlayan cilt biyopsisi gerektirmektedir. Deri ultrasonun başlaması; deri tümörleri, iltihaplanma süreçleri, tırnak hastalıkları ve saç dökülmelerinin saptanmasına izin vermektedir.

Mikroorganizmaların Yarattığı Deri Hastalıkları

Genel olarak deri iltihaplanmalarına (dermatit) yol açmaktadır. Mikroorganizmalar derinin üzerindeki herhangi bir bozukluğun üzerine kolayca yerleşebilmektedirler. Yara, yanık, uyuz, böcek ısırığı , egzama ve uçuklar kolayca iltihaplanma riskleri oldukça yüksektir. Mikroorganizmalar; cüzzam, deri veremi ve frengi gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Frengi de yukarıda belirtilen iltihaplanmalar dışında bir mekanizma söz konusudur. Bunlar bu yüzden spesifik iltihaplar veya enfeksiyonlar grubu olarak adlandırılmaktadır.

Alerjik Deri Hastalıkları

Alerjik deri hastalıkları en sık rastlanan cilt hastalıkları olup; egzama, kontakt dermatit, kurdeşen, serum hastalığı, qincke ödemi bunlar arasında ön önde gelenler olarak sayılmaktadır. Alerjik deri hastalıkları sebebini bulmak açısından oldukça güç olmasının yanında; hasta ve çevresi çok iyi araştırılmaktadır. Çeşitli deri testleri yapılarak, gerektiğinde hasta bulunduğu çevreden bir müddet uzaklaştırılmaktadır. Alerjiye sebep olan etken bulunmaya çalışılmaktadır. Bu etkenler arasında çeşitli besin maddeleri başta olmak üzere; bağırsak parazitleri, bazı ilaçlar, çiçek tozları, ev tozları olarak görülmektedir. Alerjik hastalıklarda genetik, vücut yapısı ve psikolojik sebeplerin rolü ön sırada yer almaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Biyofizik

Biyofizik

Biyofizik, fizik prensipleri ile teknikleri, metodları ve aletleri canlı organizmalarla ilgili çalışmalarda; biyolojik süreçlerin aydınlatılmasında …