Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıbbi Dergiler / Cumhuriyet Tıp Dergisi

Cumhuriyet Tıp Dergisi

Cumhuriyet Tıp DergisiCumhuriyet Medical JournalCMJ; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nin resmi yayın organı olarak 1982 yılında yayın hayatına başlamıştır.

Tıp alanında temel, dahili ve cerrahi bilimler üzerine hakemli çevrimiçi dergi olan Cumhuriyet Tıp Dergisi; ilgili bilimlerin alanlarında en son tanı ve tedavi uygulamaları ile aynı zamanda yeni araştırmalar ve uzman görüşleri okuyucularına ulaştırmaktadır. Yazarların Türkçe ve İngilizce makaleleri üç ayda bir yayınlanan Açık Erişimli Uluslararası Tıp Dergisi; Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda dört kez yayınlamaktadır. Dergi yeni editör, alan editörü ve hakem ekibi ve bununla birlikte; orijinal makale, derleme, vaka sunumu gibi çalışmaları yayınlamayı, kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Tıp Fakültesi‘nin resmi yayın organı olarak; 1982 – 2008 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi adı ile yayımlanmıştır. Derginin adı 2009 yılında Cumhuriyet Tıp Dergisi olarak değiştirilmesi ve bununla birlikte;basılı dergi olarak başladığı yayın hayatına, isim değişikliği ile beraber dijital yayıncılığa geçmiştir. Cumhuriyet Medical Journal; Open Journal Systems yazılımını kullanarak açık dergi yayıncılığı formatında internet üzerinden yayınlanmaktadır.

Cumhuriyet Medical Journal Cumhuriyet Tıp Dergisine başvuran çalışmalar önce; “Editör Değerlendirme Formu” aracılığıyla objektif olarak değerlendirilerek ön değerlendirmeden geçirilmektedir. Yeterli puanı alan çalışmalar en az iki hakem tarafından çift taraflı kör hakemlik değerlendirmesine tabi tutulmaktadır. Ayrıca intihal tespitinde kullanılan özel bir program aracılığıyla; makalelerin daha önce yayımlanmamış olduğu ve intihal içermediği teyit edilmektedir. En son aşamada Dil Danışmanı ve İstatistik Danışmanının kontrolünden geçen çalışmalar yayınlanmak için kabul edilmektedir. Cumhuriyet Medical Journal, tıbbın her alanında yürütülen klinik ve deneysel araştırmalar, ilginç vaka sunumları ve bununla birlikte; klinik görüntüler, incelemeler, başyazılar, mektuplar, yorumlar ve mektupları yayınlamaktadır.

CMJ, tıp alanındaki çalışmaların yanı sıra; kimya, gelişimsel biyoloji, fizyoloji ve ilgili dokuların patolojisi ve bununla birlikte mikrobiyoloji, biyomalzemeler ve davranış bilimleri gibi tıpla ilişkili alanlardaki makaleleri de yayınlamaktadır. Dergi, aynı zamanda Index Copernicus International‘de endekslenmektedir. Tüm makaleler web sitesinde PDF formatında ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

İletişim

Adres: Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi PK: 58140 Sivas

E-Posta: cumhuriyettipdergisi@gmail.com

Web: dergipark.org.tr/tr/pub/cmj

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Genel Tıp Dergisi

Genel Tıp Dergisi

Genel Tıp Dergisi; Konya ilinde bulunan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin resmi yayın organı olup, 1997 …

Bir cevap yazın