Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Hastalıklar / Corona Virüsü

Corona Virüsü

Corona Virüsü, korona virüsü veya coronovirus (CoV); memeli hayvanlarda ishal, kanatlı hayvanlarda solunum sistemi hastalıklarına neden olan bir virüs grubudur.

Corona Virüsü

İnsanlarda, virüs genel olarak hafif olarak geçmekte olup; nadir durumlarda potansiyel olarak ölümcül olan solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Virüsü önlemeye yönelik tedavisi için onaylanmış aşı veya viral enfeksiyonun kontrol altına alınması ya da yok edilmesine yönelik antiviral bir ilaç bulunmaktadır.

Bir Elektron Mikroskobu ile corona virüsünün karakteristlik görünümü kraliyet tacı veya güneş tacını anımsatan bir görüntü oluşması nedeniyle; Latince “corona” adı, “taç” veya “hale” ve Yunanca “korṓnē” “çelenk” anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.

Biyolojide canlıların yapı ve biçimini inceleyen ve özel fiziksel özelliklerini araştıran morfoloji; zarflı virüslerin yüzeylerinde bulunan ve konak hücrenin zar yapılarını temel alarak çivi proteinler olarak adlandırılan çıkıntılar tarafından oluşmaktadır.

Hayvanlardan bulaşarak enfekte ettiği kişilerde; ateş, ishal, kas ağrısı, öksürük, zor nefes alıp verme gibi belirtilere neden olmaktadır. Yakın temas sonrasında kendini gösteren virüs, epidemik salgınlar oluşturabilmekte olup; koruyucu tedbirlerle enfeksiyondan korunmak büyük önem taşımaktadır.

İnsan ve hayvanlarda epitel dokuyu oluşturan hücreler, akyuvar olarak bilinen lökositler ve tümör hücreleri gibi çeşitli dokularda bulunan ve hücre adezyon molekülü olarak bilinen CEACAM1 hücre dışındaki proteine bağlanarak hücreye giriş yapmakta ve sonrasında hücre içerisinde Spike (S), Zarf (E), Membran (M), Nükleokapsid (N) gibi yapısal proteinleri ve yardımcı proteinleri aracılığıyla yeni virüs parçacıkları oluşmaktadır. Konak hücre içerisinde oluşan virüs, hücre içindeki büyük moleküllerin hücre dışına atılmasını sağlayan ekzositoz; konakçıdan dışarı salınarak yeni enfeksiyonlara neden olmaktadır. Virüsün teşhisinde çeşitli immünolojik testler ve spesifik genleri hedef alarak yapılan polimeraz zincir reaksiyonu adı verilen PCR çalışmaları büyük önem taşımaktadır.

Corona Virüs Grupları

İnsanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olan corona virüsleri; Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi – ICTV tarafından gruplara ayrılan coronavirus, nidovirales takımı, coronaviridae familyası, coronavirinae alt familyasını, Alfa, Beta, Gamma ve Delta olarak 4 cinse ayırmış olup; Alfa ve Beta cinsleri içerisinde sınıflandırmıştır.

Corona virüsler farklı gruplar içerisinde incelenmekte olup; grupların ayrımında virüsün, genetik materyalin yapısal ve işlevsel yönlerine inceleyen biyolojinin alt dalı olan genomik organizasyon farklıkları ve konak hücre ile vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi tarafından antikor üretimine yol açan antijenik ilişkiler önem taşımaktadır.

Corona virüsü 1960’lı yıllarda keşfedilmiş olup; Grup 1Grup 2 memeli virüsleri içermektedir. İnsanlarda üst solunum yolu hastalıklarından sorumlu olarak Grup 1 (HCoV-229E) – Grup 2 (HCoV-OC43) içerisinde yer almaktadır. Günümüze kadar gelen çalışmalar neticesinde, HCoV-NL63 ve HKU1 olarak adlandırılan 2 farklı coronavirus insanlarda hastalık oluşturduğu görülmektedir. Corona Virüs; 2003 yılında SARS-CoV, 2004 yılında HCoV NL63, 2005 yılında HKU1, 2012 yılında MERS-CoV ve 2019 yılında 2019-Ncov tespit edilmiş olup; çoğu nadir de olsa ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmuştur.

31 Aralık 2019 tarihinde, Çin‘in Wuhan şehrinde yeni bir coronavirus türü olarak bildirilmiştir. Wuhan‘da Grup 2B SARS -CoV‘a % 70 genetik benzerliğe sahip corona virüs olarak açıklanmış olup; yeni bir β CoV geni olarak tanımlanarak, yeni gen Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019-nCoV olarak adlandırılmıştır. Virüs yılan ve yarasa kökenli olduğu şüphe edilse de, dünyanın önde gelen birçok sağlık araştırma kuruluşu bu sonuca katılmamaktadır.

30 Ocak 2020 tarihi itibariyle Dünya Sağlık Örgütü, coronavirus ile ilgili olarak “Küresel Acil Durum” ilan etmiştir. 31 Ocak 2020 tarihine kadar 7834 kişide 2019-nCoV vakası teşhis edilmiş olup; 170 kişi korona virüsü sebebiyle yaşamını yitirmiştir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi, uyku esnasında horlama, nefesin yavaşlaması ve solunum durması olarak tanımlanan önemli hastalıklardan biridir. …