Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği; Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği adıyla çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda faaliyetlerde bulunmak amacıyla 1996 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Çocuk alerji ve solunum yolu hastalıkları konusunda hekimlere yönelik; Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde kongreler ve sempozyumlar gerçekleştirmiş olup;  bronşial astım, hışıltılı bebeklerWheezy infant, besin alerjileri, ilaç alerjileri, alerjik rinit, atopik dermatit, ürtiker angioödem, alserjik hastalıklarda immünoterapi, anafilaksiye yaklaşımlarının tartışılmıştır.

Dernek üyeleri 1999 yılında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Çocuk Alerji bilim dallarında görevli olan öğretim üyelerinin; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültelerinin katıldığı, hekimlere yönelik “Ulusal Astım Tanı ve Tedavi Uzlaşı Raporu” ve hastalara yönelik  “Alerjik Astımlı Çocuklar Aile Bilgi Kılavuzu” yayınlanmıştır.

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği kurulduğu günden günümüze, İznik ilçesinde her yıl astımlı çocukların katıldığı “Astımlı Çocuklar Yaz Kampı” gerçekleştirmektedir. Sınırlı sayıda astımlı çocukların katılıldığı ve bir hafta süreyle yüzme, tenis, basketbol, voleybol gibi aktiviteler ile çocukların günlük yaşamını kolaylaştıracak, astım konusunda eğitilen ve spor yaptırılan astımlı çocuklara hastalıklarını kontrol altına alma becerileri kazandırılmaktadır.

Çalışmalarını tüm Türkiye çapında yürüten “Çocuk Alerji ve Astım Derneği” günümüzde çocuk alerji konusunda faaliyetlerine devam etmektedir. Derneğin 2019 yılı itibariyle 148 üye sayısı olup, üyelerin 103 tanesi çocuk alerji uzmanı olarak çalıştığı hastanelerde hizmet vermektedir.

Türkiye’de çocuk alerji bilim dalının gelişmesinde önemli çalışmaları olan Prof. Dr. Ülker Öneş 2019 yılı itibariyle derneğin başkanlığını yürütmektedir. Derneğin tüzüğü gereği başkanlık görevi 2 yıl süreyle bir dönem gerçekleştirilmektedir. Derneğin yönetim kurulu 9 kişiden oluşmakta olup; İstanbul Tıp Fakültesi’nden üç üye, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp FakültesiDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültelerinden birer üye olarak görev yapmaktadır, Bir üye ise serbest çalışan çocuk alerji uzmanlarını temsilen yönetim kurulunda bulunmaktadır.

İletişim

Adres: Şehremini Mah. Millet Cad. No: 133 /4 Fatih / İstanbul

Telefon: 0 212 534 04 52

GSM: 0 537 268 85 48 

E-Posta: cocukalerjiastim@gmail.com

Web: www.caaad.org.tr

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği; parazitoloji bilimi alanında çalışmalar yapmak amacıyla Bornova İzmir‘de kurulmuştur. Dernek bilimsel olarak …