Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Cerrahi Zımbalar

Cerrahi Zımbalar

Cerrahi Zımbalar; cerrahların, cildin kapatılması, bağırsakların ve/veya akciğer parçalarını bağlamak için dikiş yerine veya cerrahi iki parçanın birleştirilmesini (anastomoz) sağlayan ameliyat sırasında kullanılan cerrahi için üretilmiş özel zımbalardır.

Cerrahi zımbanın kullanılması, iltihaplanmalara (enflamatuar) karşı yanıtı, yaranın genişlemesini ve kapanma sürecini en kısa zamana indirmektedir. Cerrahi olarak kullanılan bu zımbalar, altında örs olmadığından standart bir zımbayla benzerlik taşımamaktadır. Dokunun üzerine bastırılarak mekanik bir destek olmadan gerilim kuvvetine ivme kazandırılarak, karşı koyacak güce ulaşıncaya kadar yaranın dudakları karşılıklı tutmasını sağlayarak dikiş yapılmaktadır.

Cerrahi Zımbaların Gelişimi

İlk olarak mekanik zımbalama aleti, Alman, saatçi ve cerrahi alet tasarımcısı Viktor Fischer ile Macar cerrah Hümer Hültl; 1907 yılında Budapeşte‘de tek tek yapılan bağırsak dikişinde, her tek dikişin güvenilirliğinin bütün dikişin başarısını belirlemesi sorununa bir çözüm geliştirerek 1908 yılında da tanıtmışlardır. Cerrahi zımba ilk olarak; kalın bağırsak cerrahisi (kolorektal) ile bağırsakların hastalıklı parçasını kesip (rezeksiyon), cerrahi işlem sırasında zımba kullanılmıştır. Cerrahi zımbaların bu ilk modelleri, operasyon sırasında kurulması yaklaşık olarak 2 saat sürmekte ve 5 kg’a yakın da ağırlığı vardır. Çelikten yapılmış olan zımbalar tek kullanımlık olup, sterilize kartuşlar halinde kullanılmış; çoğu operasyonlarda bağırsakları keserek zarar vermekte ve bakteri v.b oluşturacak alanı koruyacak bıçağa sahiptir. 1920 yılında bu konsepti Macar cerrah Aladar von Petz tarafından, daha hafif ve dakikalar içinde kurulan başka bir model geliştirmiştir.

Cerrahi Zımbalar; 1960 yılında Amerikalı cerrah Mark Mitchell Ravitch , SSCB’deki bir cerrahi konferansa katıldıktan sonra bir zımbalama aleti örneğini ABD’ye götürerek, 1964 yılında Auto Suture markası ile cerrahi zımbalar üretilmeye başlanmıştır.

1967 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Cerrahi Şirketi (United States Surgical Corporation – USSC), 30, 55 ve 90 mm üç boyutta ve ardından dairesel aletlerle ilk ürünlerini satışa çıkarmıştır.

1970’li yılların ortalarında 3M Grubu ve  Johnson & Johnson‘ın yan kuruluşu Ethicon; cerrahi zımba pazarına kendi geliştirdikleri tek kullanımlık zımbalarla  girmiştir.

1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Cerrahi Şirketi (United States Surgical Corporation – USSC) zımbalama teknolojisinin emilebilir zımba teknolojisini kazandırmıştır.

Çin, Tayvan ve Hong Kong‘da yeni üretim şirketlerinin ortaya çıkması ile günümüzde daha ilerici bir küreselleşme gelişmiştir. Bu amaca yönelik farklı tür ve özelliklerde birçok malzeme kullanılmaktadır. Temel olarak zımba veya kelepçe gibi mekanik ve iplik gibi tekstil ürünlerini değerlendirilebilecek malzemelerde standartlar oluşmuş olup; ideal dikiş malzemelelerinin geliştirilmesi ve araştırmalar devam etmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Oksijen Maskesi

Oksijen Maskesi

Oksijen Maskesi, solunum için gerekli olan oksijen gazını bir depolama tankından akciğerlere aktarmaya yarayan, ağız, …