Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi; Samsun eski TCDD Bakım Onarım Atölyesinin restorasyonu sonrasında 04 Aralık 2019 tarihinde açılmıştır.

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi, Sağlık Bakanlığı öncülüğünde; Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi DerneğiMEDİKÜM iş birliği ile 2016 yılında Cerrahi El Aletleri Müzesi adı altında projelendirilmiş ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kaynakları, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının destekleriyle atıl durumda olan Samsun TCDD Bakım Onarım Atölyesinin bulunduğu tarihi binanın restorasyon çalışmaları ile onarılarak inşa işlemi tamamlanmıştır. 2019 yılının Temmuz ayında Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneğine devredilen sağlık müzesi; 15 bin üzerinde cerrahi el aletin sergileneceği ve açıldığında Türkiye’de ilk tıbbi alet müzesi olarak ziyaretçilerine kapısını açacaktır. Cerrahi el aletleri üretiminde kullanılmakta olan araç ve gereçlerin de yer alacağı müze; cerrahi aletlerin üretimi barkovizyonda canlı olarak gösterilmesi planlanmaktadır.

Restorasyon çalışmaları titizlikle yürütülen yapının; 8 bin 130 metrekare alan üzerinde bulunan tescilli tarihi bir bina 1382 metrekare kapalı alana sahiptir. Cerrahi el aletleri üretiminde dünyada Almanya’nın Tuttlingen, Pakistan‘ın Sialkot kentlerinin ardından, Türkiye‘den Samsun‘un cerrahi el aletleri üretici firmalarıyla üçüncü sırada yer almasının yanı sıra; 1974 yılında Bafra ilçesi İkiztepe Höyüğündeki kazılarda; bir Tunç Çağı yerleşiminde M.Ö. 2100’den daha eski 690 mezardan 8’inde bilinçli olarak ameliyat izleri yer alan kafatasları ve cerrahi el aleti olan “obsidiyen neşteri” bulunması, sağlık turizmi açısından kenti bir üs bölgesi yaparak, çok büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi; tarihi binasının inşaatı ile iç tefrişatı tamamlanarak, gerekli olan koleksiyon parçaların Haziran 2020 itibariyle toplanmasına devam etmekte olup; ziyarete açılması beklenmektedir.

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

İletişim

Adres: Yenimahalle, Atatürk Bulvarı PK: 55060 Canik / Samsun

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Telefon: 0 362 431 00 140 362 432 11 58

Faks: 0 362 435 65 48

E-Posta: iktm55@kulturturizm.gov.tr

Web: samsun.ktb.gov.tr/samsun-cerrahi-aletler-muzesi

Medikal Sanayi Kümelenme Derneği

Telefon: 0 362 233 03 21

Faks: 0 362 431 73 35

E-Posta: bilgi@medikum.org.trinfo@medikum.org.tr

Web: www.medikum.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Museu da Farmácia

Museu da Farmácia

Museu da Farmácia veya Lizbon Eczacılık Müzesi olarak anılmakta olup; Portekiz‘in başkenti Lizbon‘un Santa Catarina …

Bir cevap yazın