Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Şifahaneler / Çankırı Cemaleddin Ferruh Darülafiyesi

Çankırı Cemaleddin Ferruh Darülafiyesi

Çankırı Cemaleddin Ferruh Darülafiyesi; Selçuklu emirlerinden Atabey Cemaleddin Ferruh tarafından 7 Ekim 1235 tarihinde Çankırı’da inşa edilmiştir.

Çankırı’nın güneyinde yer alan yapı, yüksek kayalık bir tepe üzerinde darüşşifa, darülhadis, türbenin güneyinde mevlevihaneden oluşan yapı topluluğundan günümüze sadece, türbe ve darülhadis bulunmaktadır.

Darülafiye‘nin, 2011 yılındaki kazılarda sadece temelleri bulunmuş olan yapının; 1940’lı yıllarda Ord. Prof. Dr Süheyl Ünver‘in tanınamayacak kadar harap olan ve odaları birbirine girmiş ve bozulmuş olarak tespit etmiştir. Hastanenin 1900’lü yıllarda altı odasının duvarları mevcut olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde altı odanın olduğu yerde tekkenin yıkılan şeyh dairesinin bir kısmı ahşap olarak yaptırılmıştır.

Darülafiye (Darüşşifa); hangi tarihe kadar hizmet verdiği hakkında tarihi kaynak ve arşivlerde şimdiye kadar bir bilgiye rastlanmamıştır. Darüşşifa ve darülhadis, tekke ve zaviyeler kapatılıncaya kadar Çankırı Mevlevihanesi olarak kullanılmıştır. Mevlevihane kapandıktan sonra bina bir süre cephanelik ve depo olarak kullanılmış, daha sonra bakımsızlıktan harap olmuştur.

Çankırı Cemaleddin Ferruh Darülafiyesine ait olduğu ve nerede kullanıldığı bilinmeyen; 18 x 13 cm, üst kısmı 23 x 17 cm ölçülerinde kupa şeklinde bir gövdeye sarılı yılan motifi, “eczacılık sembolü” olarak da kullanılan kupanın altından dolanarak kıvrılan yılan kabartması kadehin üzerine kadar uzanan bir taş; günümüzde Çankırı Müzesi’nde sergilenmektedir.

Darülafiyeden  kalan ve günümüzde kayıp olan bir diğer parça ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin amblemi olarak Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver tarafından birbirine geçmeli yılan figürü esas alınarak çizilen; “tıp sembolü” olarak kullanılan ve başları karşılıklı gelecek şekilde birbirine sarılmış yılan motifli 100 x 25 cm ebatlarında bir taş üzerine işlenmiş kabartmadır.

Yılan motifinin 13. yüzyılda Selçuklular tarafından sağlık sembolü kullanıldığı düşünülmektedir. Kayıp olan kabartma, Çankırı Cemaleddin Ferruh Darülafiyesi içinde bulunan Çankırı Mevlevîhanesi şeyhi tarafından muhafaza edilmiş olduğu Çankırı defterinde bulunan kayıtlarda geçmektedir. Taş Mescid’in mezar odalarına girilen alt kapısının üzerine, günümüzde bu kabartmanın taşa işlenerek yapılmış bir kopyası bulunmaktadır.

İletişim

Adres: Yeni Mah. Taş Mescit Cad. No: 57 PK: 18200 Çankırı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Topkapı Sarayı Şifahane ve Eczanesi

Topkapı Sarayı Şifahane ve Eczanesi

Topkapı Sarayı Şifahane ve Eczanesi; Topkapı Sarayının harem dairesi ve enderunun dışında kalan bölüm olan …