Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Bilimleri Fakülteleri / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi; Çanakkale Sağlık Yüksekokulu olarak 1996 yılında Çanakkale‘de kurulmuştur.

Çanakkale Sağlık Yüksekokulu, 1996 – 2011 yılları arasında Çanakkale şehir merkezinde bulunan binasında akademik faaliyetlerini sürdürmüş, 2011 yılından itibaren eğitim ve öğretim faaliyetlerine Terzioğlu Yerleşkesindeki yeni binasında devam etmektedir. Bölümlerin öğrenim dili Türkçe ve öğrenim süresi 4 yıldır. Dört yıllık eğitim programını başarı ile tamamlayanlara lisans diploması verilmektedir.

Çanakkale Sağlık Yüksekokulu, 1996 yılında Hemşirelik ve Ebelik bölümleri ile 4 yıllık lisans eğitimi vermek üzere eğitim öğretime başlamıştır. 2004 yılında Yüksekokul bünyesinde Acil Yardım ve Afet Yönetimi lisans programı açılması YÖK tarafından uygun görülerek; 2005 yılında 20 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlayan Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü 2010 yılında ikinci öğretim programına başlamıştır. 2015 yılından itibaren 1230 öğrenciye eğitim ve öğretim veren Yüksekokul; 2019 yılı itibariyle 1482 öğrenciyi mezun etmiştir.

Çanakkale Sağlık Yüksekokulu 17 Nisan 2019 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanan “Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Fakülte ile Yüksekokul Kurulması ve Kapatılması Hakkında Karar” ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sağlık Yüksekokulu kapatılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak eğitim ve öğretime devam etmiştir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Bölümleri

Hemşirelik

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi‘nde faaliyet gösteren Hemşirelik Bölümü kuruluş amacına uygun olarak; çağdaş, mesleki bilgi, beceri ile donatılmış, etik kurallarla beraber değerlerine sahip ve etik değerleri koruyan hemşireler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Hemşirelik bölümü; uluslararası ilişkiler çerçevesinde Portekiz, Hırvatistan ve Finlandiya hemşirelik okulları ile anlaşmalar imzalanmasının yanı sıra Hırvatistan ve Finlandiya‘ya 2 öğrenci değişim programı ile gönderilmiştir. Üniversite, Farabi Değişim Programı çerçevesinde; Adnan Menderes Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Çoruh Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Orhangazi Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi ile öğrenci değişimleri yapılmıştır. Öğrencilerinin ulusal ve uluslararası çeşitli bilimsel aktivitelerle birlikte; öğrenci kongreleri katılımları konusunda destekle birlikte öğrencilerin akademik başarılarını bu platformlarda ödül alarak göstermektedirler.

Ebelik

Türkiye’de Ana-Çocuk Sağlığının Korunması, Aile Planlaması ve Tedavi Hizmetlerinin etkin biçimde yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanlarının yetiştirildiği Ebelik bölümünde; gebelik tanısı koyarak gerekli muayeneler yapan, doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrası anne ve bebeği izlemesinin yanı sıra; normal veya riskli doğumlar ve tüm bu aşamalarla ilgili kontrol, müdahale ve gerekli bakımı yapabilen, gebelikte dahili ve cerrahi sorunların bakımını yapabilen meslek elemanı yetiştirmektir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü sağlık kuruluşu ve itfaiye teşkilatı ile ilgili müdürlükler bünyesinde; uzman ve yönetici pozisyonlarında görev alabilecek, uygulanan temel yöntemleri bilen ve uygulayabilen, görev aldığı birim bünyesinde görevli personele konunun gerektirdiği eğitimi verebilen, görev alacağı birimi sevk ve idare edebilme yetisine sahip uzman eleman yetiştirme amacını gütmektedir.

İletişim

Adres: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü Sağlık Yüksekokulu / Çanakkale

Telefon: 0 286 218 13 97

Faks: 0 286 218 13 79

E-Posta: saglikbf@comu.edu.tr

Web: http://saglikbf.comu.edu.tr/

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi

Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi

Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi; Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde eğitim ve araştırma hizmetlerini yürütmek amacıyla 2016 …

Bir cevap yazın