Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Büyümenin İzlenmesi Günü

Büyümenin İzlenmesi Günü

Büyümenin İzlenmesi Günü Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde “büyüme ve gelişmenin izlenmesi programı” kapsamında; 1995 yılından itibaren her yıl 15 Nisan “Büyümenin İzlenmesi Günü” olarak kutlanmaktadır.

Büyümenin İzlenmesi Günü

BM tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen ve 14 Eylül 1990 tarihinde de Türkiye tarafından imzalanan, Çocuk Hakları Sözleşmesi; Bakanlar Kurulu Kararı ile 23 Aralık 1994 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanarak Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edilmiş ve çocuk sağlığının izlenmesinin önemi yasa ile belirtilmiştir. Büyüme ve gelişmenin izlenmesi programı kapsamında; büyümenin izlenmesi, belli aralıklarda uygun standartlar doğrultusunda değerlendirilmesi, normalden sapmaların erken dönemde tanımlanması ve gereken önlemlerin alınmasını kapsamaktadır.

Çocukların büyüme ve gelişmelerinin izlenmesi sağlık açısından önemli olduğu vurgulanmasının yanı sıra; 15 Nisan günü çocukların en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri ile birlikte; en uygun aile ortamının hazırlanması, geleceğe dönük olarak fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması; Türkiye’nin geleceği açısından yaşamsal önemi program çerçevesinde uygulanmaktadır.

Her yıl 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü çerçevesinde düzenlenen etkinlikler; büyümenin izlenmesi kapsamında pediatristler, pratisyen hekimler, çocuk gelişimi uzmanları, ebe ve hemşireler gibi sağlık profesyonelleri birlikte son yıllarda özellikle öğretmenler ve anneler bu konuda sorumluluk verilerek toplumsal farkındalık artırılmaya çalışılmaktadır.

Büyümenin izlenmesi sağlıklılığı sürdürebilmek, bebek ve çocuk ölümleri, hastalık, sakatlıkları azaltma ve önlemeye yönelik; sağlığın geliştirilmesi ve desteklenmesini sağlamak amacıyla Türkiye’de doğan her çocuk, doğumdan sonra ilk yıl içinde izlenmesi ile bebek doğduğunda izlenmesi aile hekimlerince yürütülerek toplumsal farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü; tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme bozukluklarına çekmek amacıyla 2000 yılından itibaren …