Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı hastalık temalı filmler, bir çoğu geçmiş dönemlerde yaşanmış veya yaşanabilecek bulaşıcı hastalıklardan etkilenerek sinemaya uyarlanmıştır.

Bulaşıcı hastalıkları konu alan filmler, genel olarak tarihte bazı dönemlerden etkilenerek yazılmış olsa da; belli bir kısmı da yıllar önce çekilmiş olmasına rağmen günümüzde yaşanılan virüs, bakteri, mantar ve parazit salgınlarını konu alan filmleri içermektedir. Salgın olan bulaşıcı hastalıklar, geçmişten beri sinemanın ilgi alanına giren konulardan biri olmuş olup; sinema severlere keyif vermesinin yanı sıra bulaşıcı hastalıklarla ilgili birçok konuda bilgi vermesi ile daha çok dikkat çekmektedir. Sinema tarihinde geçmişten günümüze hastalık temalı filmler her dönemde oldukça ilgi görmüştür.

Bulaşıcı hastalık ile ilgili filmler, bilim insanlarının biyografileri ve geçmişten yaşanılan büyük salgınlarla ilgili hikayelerin yeniden anlatılmasının yanı sıra; biyoterörizm, laboratuvar kazaları ile birlikte uzaydan gelen ajanların salgınlara yol açan konuları yer almaktadır. Klinik mikrobiyoloji; bulaşıcı hastalıklara karşı gelişmekte olup, sinemaya paralel olarak sanat ve bilim arasındaki ilişki günümüzde çok önem teşkil etmektedir.

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmlerin Etkisi

Tıp biliminin sıkıcı cerrahi prosedürleri, özel isimlendirmeler gibi birçok olgu, sinema tarafından geçmişte göz ardı edilmiş olsa da; film endüstrisi bulaşıcı hastalıklar konusuna karşı daha fazla odaklanarak, anıları, yeni salgınları ve tehlikeli virüsler hakkında mevcut olan bilgilerle enfeksiyon hakkında korku duygusunu halka aktarmayı başarmıştır. Bulaşıcı hastalıklarla ilgili olarak; görülen salgınlara karşı halkın verdiği tepkiler, işlenen filmlerin sinemadaki doğru ya da yanlış olarak belirttiği tasvir her zaman etkili olmuştur.

20. yüzyılın bir sanatı olan sinema, salgınlara karşı halkın algıları ve buna bağlı olarak tepkileri medyanın sunduğu bilimsel gerçeğe ilişkin görüşlerinden önemli ölçüde etkilenmekte olup; filmler halkın enfeksiyon algısı üzerindeki olası etkileri ile yanlış yönlendirildiğinde salgın zamanlarında sorunlu olabileceği algısı oluşmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili filmlerde, şüpheli ve kökeni bilinmeyen virüsler içeren salgınlar işlendiğinde; benzer durumlar ortaya çıktığında kontrol ile uygulanabilirliği açısından halkı panik ve korkuya sevk edecek, sinemanın kamuoyunu dönüştürmeye olan etkisi ve sunulan tıbbı içeren kavramlar konusunda, etik olarak dikkatli olunmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.

Salgın hastalıklar AIDS, H5N1, Kolera, SARS ve Veba gibi birçok virüs ve benzeri bulaşıcı hastalıklar; dünya genelinde birçok hayata mal olmuş ve sinemada bu tür salgınları sık sık konu ederek beyazperde‘ye aktarmıştır. Son olarak dünyada Coronavirüs salgını pandemi boyutuna ulaşmış ve yıllar önce çekilmiş birçok bulaşıcı hastalık temalı filmler yaşananlara karşı ciddi bir izleyici kitlesine ulaşmıştır.

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler
Flu – Gamgi – Grip – 2013

Bulaşıcı Hastalık Temalı FilmlerGüney Kore‘li Kim Sung Su’nun yazıp yönettiği, Soo Ae, Jang Hyuk, Yu Hae-jin, Ma Dong-seok ve Ki-hyeon Kim‘in başrollerini paylaştığı film; kısa bir süre içinde havadan bulaşan salgın, ölümcül H5N1 virüsü karşısında insanlar çok çaresiz ve çözüm arayışları içindedir.

Dünya Savaşı Z – World War Z – 2013

Dünya Savaşı Z - World War Z - 2013ABD’li aktör ve yazar Max Brooks’un 2006 tarihli aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan, yönetmenliğini Marc Forster, senaryosunu Matthew Michael Carnahan, Drew Goddard, Damon Lindelof‘un yazdığı; Brad Pitt‘in yapımcılığını üstlenmesinin yanı sıra, başrollerini de Mireille Enos, James Badge Dale ile paylaşmıştır. Tek bir ısırıkta insana bulaşan ve o anda kudurtan bulaşıcı bir hastalığın; ülkelerin ve ailelerin içe kapandığı, dış dünya ile iletişimin kesildiği manzaraları konu almaktadır.

Salgın – Contagion – 2011

ABD‘li Nobel ödüllü Steven Soderbergh’in yönettiği, senaryosunu Scott Z. Burns’ün yazdığı, başrollerini Gwyneth Paltrow, Matt Damon, Kate Winslet ve Jude Law‘ın paylaştığı film; bulaşıcı ve ölümcül virütik hastalığının çok kısa bir sürede küresel kabusa dönüşebileceğini anlatmaktadır. Aralık 2019 yılından itibaren tüm dünyada coronavirüsün yaygınlaşması ve salgının pandemik boyuta ulaşmasıyla internet üzerinden en çok izlenen filmlerden biri olmuştur.

Veba – Carriers – 2009

Veba - Carriers - 2009Katalan Alex Pastor ve David Pastor‘un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin; başrollerinde Josh Hartnett, Lou Taylor Pucci, Chris Pine, Piper Perabo ve Emily VanCamp paylaşmıştır. Ölümcül bir virüsten kaçan dört arkadaş, güvenli bir yere ulaşmak için yola çıkar; ıssız bir kumsala giderken insanlarla temastan kaçınmak isterler ancak virüs bulaşmış kişilerle karşılaştıkça masumiyetleri zayıflar.

Körlük – Blindness – 2008

Bulaşıcı Hastalık Temalı FilmlerPortekizli Nobel ödüllü yazar Jose Saramago‘nun aynı adlı romanından uyarlanan filmi; yönetmenliğini Fernando Meirelles yaptığı, senaryosunu Don McKellar yazdığı, başrollerinde Julianne Moore ve Mark Ruffalo rol almaktadır. Salgın bir hastalık gibi kişiden kişiye bulaşan körlüğün, ilk kurbanlarının karantinaya alınma sürecinde sorunun çözümünü üretemeyen devlet, sınırları belli bir alan oluşturup hastaları kendi haline bırakıyor. Filmde körlüğün bir metafor olarak kullanıldığı; insanların açık gözlerle bile hiçbir şey göremediği ima edilmektedir.

Ben Efsaneyim – I Am Legend – 2007

Ben Efsaneyim - I Am Legend - 2007ABD‘li bilimkurgu, fantezi ve korku yazarı Richard Matheson’un 1954 yılında aynı adlı romanından Akiva Goldsman ve Mark Protosevich‘in uyarladığı filmin; yönetmenliğini Francis Lawrence, başrollerini Will Smith, Alice Braga ve Charlie Tahan paylaşmaktadır. Kanseri yok etmek için laboratuvar ortamında yaratılan bir virüs, tam tersi bir etki göstererek insanların çoğunu yok eder. New York’ta yaşayan son insan, virüse karşı tedavi geliştirmeye çalışmaktadır.

Son Umut – Children of Men – 2006

Son Umut - Children of Men - 2006İngiliz yazar Phyllis Dorothy James‘in 1992 yılında yayımlanan aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmi, Meksikalı Oscar ödüllü Alfonso Cuaron‘ın yönettiği, başrollerinde Clive Owen ve Julianne Moore oynadığı; salgın nedeniyle dünya üzerinde en güvenli ülke olarak gösterilen İngiltere‘nin, kaçan sığınmacılara karşı aldıkları önlemler nedeniyle bir polis devletine dönüştüğünü konu almaktadır.

28 Gün Sonra – 28 Days Later – 2002

28 Gün Sonra - 28 Days Later - 2002İrlanda asıllı İngiliz Danny Boyle’un yönettiği, Alex Garland’ın senaryosunu yazdığı, başrollerini Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson ve Christopher Eccleston‘un paylaştığı filmin; bilimsel deneyler için kullanılan şempanzeleri özgür bırakmak isteyen hayvan severler, eylemler sırasında enfekte olur ve bulaşıcı bir hastalığa yakalanırlar. Güçlü ve etkili olan virüs, 28 gün içinde Londra insansız hayalet bir şehre dönüşür.

Tehdit – Outbreak – 1995

Tehdit - Outbreak - 1995Bulaşıcı hastalıklar ve biyoterörizm gibi kurgu kitaplar yazan Richard Preston’un “Sıcak BölgeThe Hot Zone” adlı kitabından sinemaya uyarlanan, Wolfgang Petersen’in yönettiği filmin başrollerinde Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman ve Kevin Spacey gibi isimler rol almaktadır. Motaba adında ölümcül ateşli bir hastalığın yol açtığı bir virüsün, Zaire’den ABD’ye gelişini ve yayılışını anlatmaktadır.

12 Maymun – Twelve Monkeys – 1995

12 Maymun - Twelve Monkeys - 1995Yönetmenliğini Terry Gilliam‘ın yaptığı, kısa film ve belgeselleri ile tanınan Fransız sinemacı Chris Marker‘ın “La Jetée” adlı 28 dakikalık filmin; David Webb Peoples ve Janet Peoples tarafından aynı hikayeyi alıp senaristliğini üstlenerek yazdığı; Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt‘in başrollerini paylaştığı distopik bir bilimkurgu‘nun nükleer savaş yerine virüslerin neden olduğu kıyamet fikrini, salgın teması ile işleyen karanlık, sofistike bir yapımdır.

Cassandra Geçidi – The Cassandra Crossing – 1976

Yunan asıllı George P. Cosmatos‘un senaristliğini ve yönetmenliği üstlendiği filmin; başrollerinde Martin Sheen, Sophia Loren, Burt Lancaster, Ingrid Thulin ve Lionel Stander yer almaktadır. Cenova’dan Stockholm’e giden trene ölümcül bir virüs taşıyan mahkum gizlice binerek; hava yoluyla bulaşan mikrobu trendeki yolculara bulaştırmaya başlar. Salgın yayılırken trenin güzergahı değiştirilir ve tek çare ya tren yok edilecek, yada tüm vagonlara geçmeden acil bir önlem alınacaktır.

Yedinci Mühür – Det sjunde inseglet – 1957

Yedinci Mühür - Det sjunde inseglet - 1957İsveçli Ingmar Bergman‘ın kendi tiyatro oyunundan senaryonu yazdığı ve yönettiği; Ortaçağ döneminde Haçlı Seferleri‘nden dönen şövalye ve silahtarı, anavatanları olan Danimarka‘ya ulaşmaya çalışırken veba salgınının yarattığı sonuçları yolculuk sırasındaki hikayesini anlatmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Salgın

Salgın

Salgın – Contagion, yönetmenliğini Steven Soderbergh‘in, senaryosunu Scott Z. Burns‘ün yazdığı, 2011 yılı ABD – …