Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Berlin Tıp Tarihi MüzesiBerliner Medizinhistorisches Museum; Patoloji Müzesi olarak patolog Rudolf Ludwig Carl Virchow tarafından 1899 yılında Berlin‘de kurulmuştur.

Berlin Tıp Tarihi Müzesi, Charité – Universitätsmedizin BerlinBerlin Charité Tıp Fakültesi‘ne bağlı bir müze olarak kurumun Charité‘nin Kampüs Mitte‘ta yer alan Patoloji Enstitüsü‘nün eski müze binasında kendi arazisinde hizmet vermektedir. Modern patolojinin babası olarak kabul edilen patolog Rudolf Ludwig Carl Virchow tarafından 1899 yılında “Patoloji Müzesi” olarak açtığı ve “Numunesiz Gün Olmaz” sloganıyla 1901 yılının sonunda o zamanlar bilinen tüm hastalıkları gösteren beş katta dev vitrinlerde 23.066 örnek sergilemiştir. Müzede öğretim ve araştırma koleksiyonu, öğrenciler ve patologların kendi çalışmaları ve konferans salonunda dinleyicilerinin tıbbı görerek öğrenmelerini sağlamak için müzenin her seviyesinden öğrencilerine örnekler sunmasının yanı sıra ilk iki katı da halka açık bir sergi oluşturmuştur.

Prof. Virchow, 1902 yılında yaşamını yitirdikten sonra Patoloji Müzesi 1904 yılına kadar halka açık olarak koleksiyonunu sergilemiştir. 1914 -1918 yılları arasında yaşanan I. Dünya Savaşı‘nın ardından Almanya‘da yaşanan ekonomik kriz ile müze bir süre sadece tıp eğitimi amaçlı öğretim ve çalışma koleksiyonu olarak hizmet vermiştir. Charité Patoloji Enstitüsü’nde Prof. Virchow‘un yaşamını yetirdikten sonra yerini alan tüm patologlar; toplama stratejisini geleneksel olarak izlemeye devam etmiştir.

II. Dünya Savaşı’nın başında yaklaşık 35.000 patolojik – anatomik çalışma örneklerine ulaşmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında patolojik-anatomik çalışma örneklerinin önemli bir kısmı yok olmuş ve sadece 1.800 örnek hayatta kalmıştır. Charité Patoloji Enstitüsü patologları 1946 yılından itibaren örnek toplamaya yeniden başlayarak yeni bir toplama strateji belirleyerek büyük çaba sarf etmişlerdir. 1989 yılında Berlin Duvarı‘nın yıkılmasının ardından kendi yerinde bir müze açma düşüncesi yeniden somut hale gelmesi ile birlikte; Charité yetkilileri, kavramsal olarak çok daha farklı ve daha geniş odaklı bir “Berlin Tıp Tarihi Müzesi” oluşturmaya karar vermesinin ardından 1998 yılında aynı yerinde müze yeniden açılmıştır.

Charité Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Halka açık olan müzede giriş vitrininde; cerrahi enstrümanlar, resimler ve numuneler, diseksiyon prensipleri, duvar tabloları gibi temel bilgilerle birlikte insan kalıntılarını toplamanın ve etik boyutlarını ele almıştır.

Müzenin gösteri salonunda Prof. Virchow‘un toplama faaliyetlerine kadar uzanan sekiz büyük örnek ve yaklaşık 750 civarında patolojik – anatomik ıslak ve kuru preparat sergilenmektedir. Gösteri salonunda, kalp ve beyinden oluşan insan organı ile birlikte solunum ve sindirim sistemi gibi işlevsel parçaların yanı sıra; vücut yapısının normal sağlıklı koşulları organik örneklerle patolojik bulgular ve kalpte kalp krizi ve karaciğer sirozu hastalıkları vurgulanmaktadır.

Müze, son 300 yıllık tıp tarihine “Hayatın İzinde” olarak tanımladığı kalıcı sergisi ile bedenin sürekli değişen tarihsel görüşünü takip ediyor ve sonunda tıbbın uygulayıcıları, hastaya ve günümüz tıbbının doğasında bulunan olasılıklara kadar uzanan bir yol sunmaktadır.

Berlin Tıp Tarihi Müzesi’nin Yenilenme Programı

Charité Berlin Tıp Tarihi Müzesi, 1899 yılında başlayarak 2020 yılına kadar süre gelen süreç içinde, geleceğe uygun hale getirmek için; Şubat 2020 tarihinde kapsamlı bir yenileme programı ile 2022 yılının ilkbaharına kadar kapalı kalarak, modernizasyondan geçerek yenilenmesi planlanmıştır.

Yenileme planları, geniş ve yeni bir giriş alanı oluşturulmasının yanında müze eğitimi için çok işlevli oda ve gösteri laboratuvarının yanı sıra; daha açık bir görünüm kazandırmak için geniş bir ön avlu ve büyük cam bölümlerle kaplı vitrinlerle yeni bir cephe oluşturulacaktır. İklim kontrolü her düzeyde geliştirilecek olan müzenin; özel sergiler ve müze koleksiyonlarından yeni ürünlerin sergilenmesi için uygun olacak yeni odalar eklenmesinin yanında öğretimi ve araştırmayı teşvik etmek ve sergiler üzerinden çalışmayı içeren projeleri desteklemek için yeni bölümler oluşturulması planlanmaktadır.

İletişim

Adres: Charitéplatz 1, D 10117 Berlin / Almanya

Telefon: +49 30 450-536156

Faks: +49 30 450-536905

E-Posta: bmm@charite.de

Web: www.bmm-charite.de

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi; Samsun eski TCDD Bakım Onarım Atölyesinin restorasyonu sonrasında 04 Aralık …

Bir cevap yazın