Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tedaviler / Bel Ağrısı Tedavisi

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel Ağrısı Tedavisi; bel ağrıları genel olarak bel fıtığı, bel kayması, kireçlenme, romatizmal hastalıklar ve travma sonucu oluşabilmektedir. Bel ağrısı tedavileri ağrının akut ve kronik dönemlerde olmasına bağlı olarak farklı uygulamalarda gerçekleştirilebilmektedir.

Bel ağrısı akut döneminde genellikle; doktor gözetimi altında ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılması ve ağrının durumuna bağlı olarak mutlak yatak istirahati önerilmektedir.

Bel ağrısının kronik dönemdeki tedavisi, uzman doktor denetiminde gerçekleştirilen fizik tedavi; ağrı ve ödemin azaltılmasında, kasların gevşemesinde etkili olabilmektedir. Kaplıca tedavisi ağrının durumuna bağlı olarak uygulandığında ağrının giderilmesi yönünde fayda sağlayabilmektedir.

Bel ağrısı tedavisinde hayat kalitesini arttıran koruyucu yaklaşımlar da önem taşımaktadır. Koruyucu tedavi yaklaşımları kişiye özel egzersiz programları sık olarak uygulanan tedavi yaklaşımlarından birisidir. Genellikle programlı olarak hafta boyunca verilen istirahat sonrası doktor onayı ile yapılacak yürüyüş, yüzme ve yoga gibi hafif egzersizler bel ağrısının giderilmesinde fayda sağlayabilmektedir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısında rahat uyku uyumak için uzmanlar tarafından çoğu zaman, yan yatılarak diz arasına yastık desteği alınması önerilmektedir. Sırt üstü yatışlarda dizlerin altına yastık desteği ile bele bindirilen yük azaltılması önem taşımaktadır. Oturma pozisyonunda sırt ile bel bölgesi yastık ile desteklenerek, ayak zemine düz şekilde temas ettirilmesi önerilmektedir.

Travma sonrası bel ağrılarının tedavisi sıcak ya da soğuk uygulamalar çoğu zaman etkili olabilmektedir. Buzun bir havluya sarılarak doktor tarafından önerilen zaman içinde ağrılı bölgeye uygulanması bel ağrısı tedavilerinde yarar sağlayabilmektedir.

Spinal blokaj, enjeksiyon, masaj ve elektriksel stimulasyon bel ağrıları tedavisi için sık olarak kullanılan diğer yöntemler arasındadır.

Bel Ağrısı Tedavisi uzman doktor kontrolünde yapılmalı ve planlanmalıdır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi, insan vücudundaki yapıların kökenini oluşturan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler; insan …