Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Tedaviler / Basur Tedavileri

Basur Tedavileri

Basur Tedavileri; hemoroid veya basur adı verilen makat çevresi ile kalın bağırsağın makat kanalına açılan bölümü olan rektumun alt kısmında şişmiş damarlarla karakterize rahatsızlığı sonucu oluşan evrelere göre tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

Basur, nedeni olabilecek bir çok sebep bulunmasının yanında çoğu zaman basurun neden kaynaklandığı tam olarak anlaşılmamakla beraber; dünyada sık olarak yetişkinlerin dörtte birinde ortaya çıkan rahatsızlıktır. Kaşıntı, rahatsız hissi ve kanama gibi belirtiler göstermektedir. Hemoroid içerisinde kan pıhtısı oluşması durumunda şiddetli ağrıya da neden olmakta ve tedavisinde bir çok etkili tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Basur tedavileri ile evrelerinde, evde uygulanabilecek tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile belirtilerin kısmen ya da tamamen kurtulabilmektedir.

iç hemoroid doğal tedavisiİlaç tedavilerinin amacı, genelde basuru iyileştirmenin yanı sıra; hemoroid belirtilerini kontrol altına alarak, rahatsızlığın sebebini ortadan kaldırması için hemoroid kurutucu ilaçlar ile girişimsel tedavi yöntemlerinin uygulanması amaçlanmaktadır. Basur tedavisinde kullanılan ilaçlar; dirençli düşük dereceli hemoroidlerde oral dozaj şeklinde tablet ve kapsüllerle birlikte fitil, krem ​​ve mendil gibi farklı ilaç formları ile günümüzde en etkili basur ilacı metodları kullanılmaktadır. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarında; doğal yöntemlerle basur tedavisi, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri, hemoroid bitkisel ilaç, çay ve hemoroid kürlerin yanı sıra sülükle basur tedavisi kullanılmakta olup doktor tavsiyesine göre basur bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Basur tedavi yöntemleri arasında dış hemoroid adı verilen kaşıntı ile beraber dışarıya çıkarak şişip inmesi hastalarda akıntı ve rahatsızlık hissine neden olmadıkça spesifik bir tedavi gerekmemekle birlikte evresine göre iç hemoroidlerde etkili ilaçlar ve farklı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. İlaç ve ameliyatsız yöntemlerin uygulanması sonucu başarılı sonuçlar elde edilemez ve komplikasyonlar gelişir veya ileri evrede ise cerrahi tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Hemoroid Dereceleri

  • Dış Hemoroid: Kaşıntı ile beraber hemoroid pakelerinin dışarıya çıkarak şişip inmesi hastalarda akıntı ve rahatsızlık hissi yaratarak ortaya çıkmaktadır.
  • I. Derece Hemoroid: Sık olarak kanama en önemli şikayeti olup, kolorektal endoskopi ile 25 – 30 cm uzunluğunda metal bir alet yardımı ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum ve sigmoid kolonun son kısmı Rektoskopi – Rijid Rektosigmoidoskopi işlemi ile saptanmaktadır.
  • II. Derece Hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri ile beraber ıkınma ve anal muayene sırasında saptanmaktadır.
  • III. Derece Hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile anal muayene sırasında prolabe adı verilen sarkmış, dışarıya çıkarak makatın dışında hemoroid pakeleri olarak bilinen şişlikler görülmekte olup bazı durumlarda muayene ile içeriye gönderilebilmektedir.
  • IV. Derece Hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri ile muayene sırasında içeri gönderilemeyen şişlikler saptanmaktadır.

Hemoroid – Basur Tedavi Yöntemleri

Hemoroid veya  basur tedavileri ilaçla, girişimsel tedavi yöntemleri ve cerrahi operasyonla tedavi edilebilmektedir.

I. ve II. evrede olan hemoroid vakaları için tercih edilen ilaçlı tedavi yöntemleri; analjezik kremler, kortizon içerikli pomatların yanı sıra kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olan diğer ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ilaç tedavisine ek olarak, ılık suya oturma da önerilmektedir.

Girişimsel Tedavi

Girişimsel tedavi yöntemlerinden biri olan hemoroid çevresinde bulunan dokunun damarlarına ilaç enjekte edilerek; pıhtılaşma ve büzüşmesi ile birlikte kaybolmasını sağlayan Skleroterapi Yöntemi uygulanmaktadır.

Bant ligasyonu adı verilen bantla boğma yöntemiyle; hemoroid kurutucu ilaç ile pakelerin ilaçla kurutularak bant veya lastikle boğularak düşmesi sağlanan bir kaç seans uygulanan girişimsel tedavi yöntemlerinden biridir.

Infrared Fotokoagülasyon Lazerle Tedavi ile III. dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanmasının yanı sıra; bazı durumlarda IV. evre hemoroidlerde ek tedavi yöntemleri gerekebilmektedir. Hemoroidin damar yumağının kapanması hedeflenerek bir kaç seans “Infrared Koagülasyon Teknolojisi” ile uygulanan Lazerle yakma tekniği bir diğer girişimsel tedavi yöntemidir.

Açık Cerrahi Ameliyat

PPH – Longo Tekniği; II., III. ve IV. derece hemoroidlerde makattan dışarı sarkmış pakelerin, stapler adı verilen özel bir aparat anüs girişiminden içeri sokularak, konik kafa kısmı yerleştirilir ve  bağırsak duvarını büzen halka dikiş aletin boyun kısmına oturtulmaktadır. Büzgü daraltılarak aparatın boynu gövdenin içine çektirilerek bağırsak duvarının sarkmış fazlalık kısmı boyun üzerine sıkıştırılarak, 4-5 cm içeride bağırsak duvarı iç tabakası yaklaşık 2 cm eninde çepeçevre bir doku stapler kafası ile gövdesi arasına sıkıştırılıp; orta halka alet tarafından kesilmektedir. Eş zamanlı olarak alt tarafı yukarıya çekilerek mikro zımbalarla üst tarafa birleştirilerek bölgenin normal anatomik durumuna geri döndürülme işlemidir.

Transanal Hemoroidal Dearterializasyon Tekniği veya THD tekniği; II. ve III. evre hemoroidlerde, bir kalem ucu şeklinde bir doppler cihazı yardımı ile makat kanalı içinde, hemoroid yastıkçıklarının içindeki atardamarlarının bulunması ve bu bölgeye dikiş atılarak damar akışının engellenmesi prensibine dayanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi; doğal üreme yöntemleri ile çocuk sahibi olamayan çiftlerde, kadın ve erkek üreme …

Bir cevap yazın