Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Kurum ve Kuruluşları / Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü

Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü

Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü; Tecrübi Araştırma EnstitüsüTAE adıyla 12 Ocak 1945 tarihinde kurulmuştur.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Erer tarafından Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin bodrum katında kurulan, Tecrübi Araştırma EnstitüsüTAE, 150 – 200 metrekarelik bir alanın Deney Hayvanları Yetiştirme Bölümü ile Araştırma Laboratuvarları haline dönüştürülmüş; Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin Laboratuvar Şefi Dr. Werner Laquer, TAE‘nin ilk müdürü olarak 04 Ekim 1945 tarihinde göreve başlamıştır.

Tecrübi Araştırma EnstitüsüTAE, 01 Mayıs 1984 tarihinde Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama MerkeziDETAM adını almıştır. Araştırma ve Uygulama Merkezi olduktan sonra 16 Ekim 1986 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmış; 1992 yılında yeniden Enstitü olarak Deneysel Tıp Araştırma EnstitüsüDETAE adı ile yapılanmış ve müdürlüğüne Prof. Dr. Sevim Büyükdevrim atanmıştır.

DNA onarımı hakkındaki bilimsel çalışmasıyla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını İstanbul Üniversitesi’ne bağışlamış; İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar adının, 23 Mayıs 2016 tarihinde yapılan törenle Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü olarak yeniden adlandırılmıştır.

Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü, günümüzde 3500 metrekare alan içinde her biri 500 metrekarelik yedi kattan oluşmakta olup; GenetikGenetik Anabilim Dalı, İmmunoloji Anabilim Dalı, Laboratuvar Hayvanları Bilimi Anabilim Dalı, Moleküler Tıp Anabilim Dalı, Sinirbilim Anabilim Dalı olmak üzere beş Anabilim Dalı bulunmaktadır. Enstitüye bağlı olarak, Tüberküloz ve Moleküler Epidemiyolojisi Laboratuvarı, Hulusi Behçet Yaşam Bilimleri Merkezi, Biyobanka Birimi, İmmünohematoloji Birimi, Tüm Genom Analiz Laboratuvarı ile Metabolizma ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Birimleri de faaliyetlerini sürdürmektedir.

Enstitüde; bilim dünyası ve bireylerin sağlığına katkı sağlamak amacıyla, farklı disiplinleri bir arada bulunduran yapısıyla, bilgi ve teknoloji geliştirerek, araştırma, eğitim ve tanı hizmetleri vermeyi kendine misyon edinmiştir.

Enstitü, sürekli kurumsal gelişimleri kendine ilke edinmiş olup; sağlık ve yaşam bilimleri alanlarında evrensel bilim ödüllerine sahip araştırmacılarıyla bilim insanları yetiştiren, hastalıkların tanı ve tedavisinde önemli buluşları gerçekleştiren, araştırma projelerine önderlik eden bir araştırma enstitüsü olmayı vizyon edinmiştir.

İletişim

Adres: Vakıf Gureba Caddesi Çapa Kampüsü Şehremini, Fatih / İstanbul

Telefon: 0 212 414 22 29 – 33300

Faks: 0 212 532 41 71

E-Posta: detae@istanbul.edu.tr

Web: deneyseltip.istanbul.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul Verem Savaş Dispanserleri

İstanbul Verem Savaş Dispanserleri

İstanbul Verem Savaş Dispanserleri; İstanbul ili sınırları içinde Verem Savaşı esaslarını kurmak, veremin bireysel ve …