Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Apse

Apse vücuda giren mikropların oluşturduğu içi irin (cerahat) dolu şişliklere verilen genel ad. Vücudun her bölgesinde çıkabilmektedir. Hastalarda ilk belirti olarak; dokunulduğunda ağrı ve acıya sebep olan kırmızı, sert bir bölge oluşumudur.  Zaman içinde iltihap oluşmaya başlayınca kırmızı bölge daha da belirginleşir ve iltihap, direnci az olan bölgeye ilerleyerek orada bir çıkıntı oluşturmaktadır. İltihap oluşur oluşmaz apse yarılıp iltihabı akıtmak vakanın ilerlemesini engellemektedir.  İltihap veya irin oluşmadan sert bölgeyi delmeye çalışmanın çok gerekliliği yoktur.  Antibiyotik kullanarak ve bölgenin ısısını yüksek tutarak apse oluşumunun ilerlenmesi önlenebilmektedir.

Apse Çeşitleri

Beyin Apsesi:  Genellikle kana karışan enfeksiyon virüsünün, damar yolu ile beyne ulaşmasıyla oluşmaktadır. Normal bir insan kanındaki mikroplar düzenli ve sürekli olarak temizlenebilmektedir. Ancak mikroplar çok hızlı artış gösteriyorsa ve mikroplar temizlenmiyorsa iltihaplanmalar görülmektedir. Beyine yakın bir bölgede oluşan iltihaplanmalara müdahale edilmemesi beyinde bakterilerinin oluşmasına sebep olabilmektedir. Örnek olarak; çok sık karşılaşılan, direkt kana karışabilen diş apse iltihaplarının temizlenmemesi.  Beyin hassasiyetinden ve tedavideki yüksek riskten dolayı beyinde tedavisi oldukça zordur. Hastada baş dönmesi , mide bulantısı, baş ağrısı ve konuşma sorunu görülebilir.  Hastanın beyin tomografisi (BT) çekilmeli veya kan testi yapılmalıdır.

Sıcak Apse

Sıcak apsede; ağrı, yüksek ateş ve zonklama olmaktadır. Sıcak apsenin oluşma nedeni, her zaman bir veya birkaç mikroptan (mikroorganizma) meydana gelmektedir. Sıcak apsenin çevresi sert, ortası oynak ve yumuşak olup; ağrı, kızartı, sıcaklık, şişlik gibi belirtisi bulunmaktadır.

Sıcak apseler bulundukları bölgede ve genel ağrı ile beraber; vücutta ateş, kırıklık, ürperme ve iştah kesilerek, zayıflama, terleme görülmektedir. Apseler bir noktada toplanınca bir hekim tarafından zamanında açılıp içindeki irin (cerahat) boşaltılmalıdır.

Soğuk Apse 

Soğuk apseler verem hastalığında görülen bir apse türüdür. El şişlik üzerine konulunca sıcaklık alınmaz ve bası ile ağrı uyandırılamaz. Sıcak apsedeki gibi kesin iltihap belirtileri bulunmamaktadır. Soğuk apsede şiş olan bölge açıldığında, sıcak apsedeki gibi bir apse içeriğinin olduğu görülmektedir. Soğuk apselerden en çok rastlananı çene kemiği, bel kemiği ve boyun bezelerinin verem mikrobu ile tahribinden meydana gelmektedir. Boyun, çene altında şişlik biçiminde görülmektedir. Bel kemiği apseleri ise aşağı doğru kayarak kasık altında kendini göstermektedir.

Soğuk apsenin iki özelliği vardır.

  • İçinde irin yapıcı mikroplar ve irinleşme bulunmamaktadır. Apse içeriğini harap olmuş doku oluşturmaktadır.
  • Apsenin kaynağı ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir ilişki bulunmamaktadır.

Sıcak apselerin tedavisi, cerrahi müdahale ile gerçekleştirilmektedir. Soğuk apselerin tedavisi, uzman doktor tarafından apse yerinin açılması, irinin boşaltılıp, antibiyotikli merhemle uygulanmalı ve antibiyotik ilaç ile desteklenmelidir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar

Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar

Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar hizmetleri; bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin, en etkili korunma yöntemi olarak aşılama gösterilmektedir. …

Bir cevap yazın