Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzesi; 75’inci kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Üniversitenin 75. Yıl Sergi Salonu’nda 1 Temmuz 2020 tarihinde hizmete açılmıştır.

Cumhuriyet’in ilk Tıp Fakültesi Ankara Tıp; köklülüğü, gelenekleri, tarihi ve değerleri ile birlikte önemli obje ve temalı bölümlerin de olduğu geniş bir koleksiyona yer verilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzesi Morfoloji Binası Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda; açılış programının açış konuşmalarını, Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Gülfem Elif Çelik ve Fakülte Öğrenci Temsilcisi İntörn Dr. Devrim Deniz Kuşçu yapmıştır.

Ankara Tıp Müzesi‘nde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nin kurucularından olan Alman çocuk doktoru ve akademisyen Ord. Prof. Dr. Albert Eckstein; Anadolu’da bulunduğu yıllara ait anı ve fotoğrafların yanı sıra 75’inci Yıl Mezunlarının fotoğraflarının sergilendiği mezunlar sokağı yer almaktadır.

Ankara Tıp MüzesiFakülteye ait dergi ve yayınların da sergilendiği Müzede; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası tüm sayıları ile beraber, Gazete Ankara’nın tüm sayıları, Ankara Tıp Fakültesi‘nin hocalarının çıkardığı tüm kitapların yer aldığı tüm basılı eserlerin yanı sıra dijital arşivde bulunmaktadır. Geniş bir koleksiyonun yer aldığı müzede; çok sayıda obje toplanarak temalı bölümler oluşturularak, anatomi‘nin kullandığı diseksiyon alanı, patoloji‘nin gözlem ve izlem alanı ile birlikte ameliyathane simülasyonu oluşturulmuştur. Bir toplantı odasının da bulunduğu müzede; emekliler ve öğrenciler için yaşam alanı oluşturulmuştur.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarihinin çarpıcı yönleri ile sergilendiği müzede; fakültede kullanılmış olan tıbbi cihazlar ile baskı makineleri gibi materyallerin sergilenmesinin yanı sıra anabilim dalı, klinik, öğretim üyeleri ve öğrenci topluluklarına ait fotoğraflar, belgeler, diplomalar ve çeşitli ekipmanlar bulunmaktadır.

Müzede, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne ait tüm tarihi değerler hafta içi 09:00 – 16:00 saatleri arasında görülebilmektedir.

İletişim

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Yerleşkesi

Adres: Hacettepe Mahallesi A. Adnan Saygun Cad. No: 35 Altındağ / Ankara

Telefon: 0 312 310 30 10

Faks: 0 312 310 63 70

E-Posta: dekanlik@medicine.ankara.edu.tr

Web: www.medicine.ankara.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi – Deutsches Hygiene Museum; hijyen ürünleri üreticisi Karl August Lingner tarafından Almanya’nın …

Bir cevap yazın