Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi; Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin 53. kuruluş yılı 16 Aralık 2013 tarihinde açılmıştır.

A.Ü. Eczacılık Fakültesi, 53. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Türkiye’nin en kapsamlı ilaç ve eczacılık müzesi olma özelliği taşıyan “İlaç ve Cihaz Müzesi” ile “Müze Eczane” olarak üç bölümden oluşmaktadır.

İlaç Müzesi; Osmanlı Dönemi ile Cumhuriyet’in ilk 30 yılında kullanılmış olan hazır ilaçlar, ilaç yapımında kullanılan ilaç hammaddeleri ve bununla birlikte bitkilerden hazırlanan ekstrelerin olduğu yaklaşık 1000’e yakın nesneye yer verilerek sergilenmektedir.

Cihaz Müzesi; Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi‘nin kuruluşundan itibaren kullanılan, ancak değişik nedenlerden dolayı kullanım dışı kalmış cihazlar özel yaptırılan dolaplarda ve açıkta sergilenmektedir. Cihaz müzesi kısmında; mikroskoplar, teraziler ve ilaç analizi ve araştırmalarında kullanılan cihaz ve aletler sergilenmektedir.

Müze Eczane; Eczacılık Müzesi’nin üçüncü ünitesini oluşturmasının yanında 1900’lü yılların bir eczanesi canlandırılmıştır. Müze Eczane iki kısımdan meydana gelmesi ve bunun dışında; majistral adı verilen elde ya da eczanede yapılan ilaçların hazırlandığı, bir ilaç üretim yeri olarak bilinen kısımdan oluşmaktadır. Doktorlar tarafından reçeteye yazılan ilaç formülleri, bu kısımda bulunan; teraziler, havanda ilaç yapımı için gerekli aletler, göz merhemi ve göz damlası hazırlanmasında kullanılan mini otoklav ile ilaç etkin maddeleri ve bitkisel ekstreler yer almaktadır. Eczanenin ilaç yapma kısmında hazırlanan ilaçlar; eczanenin reçete kayıt defterine yazıldıktan sonra hastaların ilaçlarını teslim aldığı bir pencere bulunmaktadır. Eczanede 1925 – 1970 yılları arasında 3 eczanenin reçete kayıt defterleri yer almaktadır.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi

Müze, ziyaretçilerine her zaman açık olup; Eczacılık Müzesi aynı zamanda öğrencilerin eğitiminin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Öğrencilerin ve ziyaretçiler; 50 – 100 yıl önceki eczacılık ile günümüz eczacılık mesleğini mukayese etme imkanı vermektedir. Müze Eczane, 100 yıl önceki yapısı ile günümüzde bulunan eczaneler ile karşılaştırma yapılabilme imkanı yaratmıştır.

Müzede koleksiyon olarak özellikle önemli parçalara yer verilmiştir. Müzede ince camdan yapılmış, saklanması ve korunması zor olan cam tüp içinde enjeksiyon preparatları ve serum fizyolojikler; günümüze gelene kadar sağlam bir şekilde saklanarak müzede yerini almıştır. 1900’lu yıllara ait müstahzar adı verilen hazır ilaçlar; orijinal ve iyi korunmuş ambalajlar içinde son olarak müzede sergilenmektedir.

İletişim

Adres: Emniyet Mah. Degol Cad. No: 4 PK: 06560 Yenimahalle / Ankara

Telefon: 0 312 203 30 00

Faks: +90 312 213 10 81

E-Posta: eczacilik@ankara.edu.tr

Web: pharmacy.ankara.edu.tr/muze

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi; Samsun eski TCDD Bakım Onarım Atölyesinin restorasyonu sonrasında 04 Aralık …

Bir cevap yazın