Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen MüzesiDeutsches Hygiene Museum; hijyen ürünleri üreticisi Karl August Lingner tarafından Almanya’nın Saksonya eyaletinin merkezi olan Dresden şehrinde 1912 yılında kurulan bir tıp müzesidir.

Alman Hijyen MüzesiBilim, kültür ve toplum forumu olarak görülen, popüler etkinlik ve sergilerin gerçekleştirildiği müze; 1911 yılında Dresden‘li antiseptik bir gargara üreticisi olan Karl August Lingner‘ın ilk Uluslararası Hijyen Fuarı‘ında insan anatomisi hakkında bilgi vermek, sağlık ve diyet konularını ele almak için en son teknolojileri ve benzeri görülmemiş gerçekçi görüntüler ve modelleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar bir araya getirerek beş milyonda fazla rekor sayıda ziyaretçinin gelmesinin ardından sağlık eğitimi için halka açık mekan tasarlanmıştır. 14 Şubat 1914 tarihinde gece bombardımanı ile büyük bir bölümü ve birçok değerli materyali yok olmuştur. 1 Eylül 1914 tarihinde Sovyet İşgal Bölgesinde yer alan müze binası, Alman Merkezi Sağlık İdaresi‘nin Hijyenik ve Tıbbi Propaganda Enstitüsü olarak hizmet vermiştir.

şeffaf adamI. Dünya Savaşı sonrası Almanya’da 20. yüzyılın önemli mimarlarından Prof. Wilhelm Kreis tarafından Großer Garten parkının batısında planlanan yeni bir bina, 1930 yılında yeniden inşa edilmiştir. Yeni binasında II. Uluslararası Hijyen Fuarı gerçekleştirilmiş ve serginin en büyük cazibesi; insan imajını yeniden şekillendirerek bilim, şeffaflık ve rasyonellik arasındaki bağlantıya inanan “Şeffaf Adam – Gläserner Mensch” yapılması ile modernizmin simgesi haline gelmiştir.

Nazi ırk ideolojisi

1933 yılında Almanyası‘nda Nazilerin etkisi altına giren müze; Nazi hükümetinin resmi dairelerinin ofisleri haline getirilmiş ve Nazi ırk ideolojisini yayarak buradan yönetmiştir. Binanın büyük bir bölümü 1945 yılının Şubat ayında bir hava saldırısı sırasında bombalanarak koleksiyonu ile birlikte yok olmuştur. Doğu Almanya hükümeti tarafından yeniden inşa edilen bina; sigara, emzirme, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve genç hamilelik gibi konularda çeşitli eğitim materyalleri ve kısa filmler üreterek halk sağlığı açısından önemli bir rol oynamıştır. 1959 yılında “Heide” adı verilen bir ineğin şeffaf modelini Hindistan‘da gerçekleştirilen Dünya Tarım Fuarı‘nda sergilemiş ve daha sonra Alman Hijyen Müzesi içinde sergileyerek Doğu Almanya – Alman Demokratik Cumhuriyeti‘nin onuncu yıldönümü kutlarken kendisini ilerici ve hırslı bir tarım ülkesi olarak sunmasını sağlamıştır.

İnsan Müzesi

Müze, 1988 yılında gay ve lezbiyenlerle iş birliği yaparak; “Diğer Aşk – Die andere Liebe” adlı bir belgesel filmi yaparak eşcinsellik konusu ile 1989 yılında “Korkusuz Aşk – Liebe ohne Angst” adlı belgesel filmi ile HIV / AIDS önleme konusunu ele alan ilk Doğu Alman belgesel filmleri olmuştur. 1990 yılına kadar halk sağlığı hizmetlerine devam etmiş ve Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin ardından yenilikçi yaklaşımını sürdürmek için uygun modern kaynakları kullanan müze, “İnsan Müzesi – Museum vom Menschen” olarak tanımlanarak “Sağlık Eğitim Enstitüsü” ile “Biyolojik ve Anatomik Eğitim Materyalleri Enstitüsü“nü kurarak yeni bir konsepte kavuşmuştur. Müze, insan, insan vücudu, sağlık, çevre ve kültür ile ilgili konularda; özel sergiler, konferanslar ve sempozyumlar düzenleyerek Alman Tarih Müzesi ile birlikte “Vücut Aramaları – Leibesvisitationen” adlı ilk “doğu-batı” ortak girişimi olarak özel bir sergi gerçekleştirmiştir.

Alman hükümetinin 2001 yılında Mavi KitapKültürel Deniz Feneri” adı verilen 20 civarında eski Doğu Almanya‘da ulusal öneme sahip kültürel kurumlar olarak adlandırdığı tarihsel olarak korunmuş bina ve eski kültürel yapının içinde yer almıştır. Müze 2001 – 2005 yılları arasında büyük çaplı bir düzenlemeye geçerek Alman mimar Prof. Peter Kulka yönetiminde yeniden inşa edilerek modernize edilmiştir.

Deutsches Hygiene Museum

Alman Hijyen Müzesiinsan anatomisi ile göz yapısına ait en ince detaylar; cam kadın heykeli ve üç boyutlu saydam bir plastik maddeden yapılmış deri ve kasların yanında iç organlarla birlikte; insan vücudu ve insan sağlığı ile ilgili tıp bilimlerine ait materyaller sergilemektedir.

Müze Açılış – Kapanış Saatleri

Salı – Pazar: 10:00 – 18:00

Pazartesi: Kapalı

İletişim

Adres: Deutsches Hygiene-Museum Lingnerplatz 1 01069 Dresden / Deutschland

Telefon: +49351 4846-400

Faks: +49351 4846-402

E-Posta: service@dhmd.de

Web: www.dhmd.de

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Museu da Farmácia

Museu da Farmácia

Museu da Farmácia veya Lizbon Eczacılık Müzesi olarak anılmakta olup; Portekiz‘in başkenti Lizbon‘un Santa Catarina …

Bir cevap yazın